Artykuły

Warszawa. 50-lecie Opery Kameralnej

We wrześniu Warszawska Opera Kameralna, jedna z najbardziej cenionych instytucji muzycznych w Polsce, obchodzić będzie półwiecze istnienia. Obchody jubileuszu WOK rozpoczną się 12 września premierą opery "La Voix humaine" Francisa Poulenca.

Dwunastego września minie dokładnie 50 lat od daty pierwszej premiery WOK. W Teatrze w Starej Pomarańczami w Łazienkach Królewskich wystawiono wówczas operę "La serva patrona" Giovanniego Battisty Pergolesiego.

Założycielem i dyrektorem WOK jest do dzisiaj Stefan Sutkowski, który z wielką determinacją, poświęceniem i kompetencją prowadzi tę placówkę. W siedzibie WOK, od 1984 roku w pałacyku przy al. Solidarności 76b (byłej siedzibie teatru STS), i w innych historycznych miejscach przez 50 lat wystawiane były opery i inne dzieła muzyczne pochodzące z rożnych epok - od renesansu i baroku do czasów współczesnych.

Z czasem Stefan Sutkowski zrealizował wielką ideę. Niezależnie od bieżącego repertuaru zorganizował Festiwal Mozartowski, w ramach którego wystawiane są wszystkie dzieła operowe W.A. Mozarta. W tym roku, na przełomie czerwca i lipca, festiwal odbył się po raz 21. Obok tej znanej już w świecie imprezy w WOK odbywają się festiwale i przeglądy oper innych wielkich kompozytorów muzyki dawnej: Claudia Monteverdiego, G.F. Haendla, Gioacchina Rossiniego i innych.

W czasie 50 lat istnienia WOK miało miejsce ponad 220 premier operowych, w tym kilkadziesiąt powstałych specjalnie na zamówienie teatru. Nakładem teatru i działającej przy nim Fundacji Pro Musica Camerata zostało wydanych ponad 50 płyt z nagraniami muzyki polskiej. Teatr dopracował się własnego znakomitego zespołu orkiestrowego, grającego na instrumentach dawnych, oraz świetnych solistów, reżyserów i scenografów.

Stefan Sutkowski przykładał zawsze wielką wagę do propagowania dawnej i współczesnej muzyki polskiej. Wraz ze współpracownikami odnajdywał w polskich i europejskich archiwach państwowych i prywatnych rękopisy muzyki staropolskiej, które uchodziły za zaginione. Po starannym opracowaniu i rekonstrukcji dzieła te były wystawiane w teatrze i nagrywane na płytach. Często też były wykonywane podczas zagranicznych podróży WOK do wielu krajów świata. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby stwierdzić, jak wielkie znaczenie miało to dla utwierdzania tożsamości i ciągłości tradycji naszej kultury. Działania te przyczyniały się także do propagowania polskiej muzyki za granicą.

W WOK zawsze panowała i panuje nadal atmosfera kultu dla wyrafinowanej europejskiej i polskiej tradycji muzycznej. Przedstawienia specjalnie zamówionych współczesnych dzieł operowych, skomponowanych przez znanych twórców, nic mają tu charakteru jałowych eksperymentów, jak to często bywa w innych teatrach. Dyrektor Sutkowski dba bowiem, żeby muzyczna tradycja i współczesność wzajemnie się inspirowały. Każdej premierze i festiwalom w WOK towarzyszy pięknie wydany program w języku polskim i angielskim. Publiczność przychodzącą do tego teatru oraz obsługujących ją przedstawicieli mediów można traktować jako członków pewnego rodzaju ekskluzywnego klubu w dobrym tego słowa znaczeniu.

Obchody jubileuszu Warszawskiej Opery Kameralnej rozpoczną się 12 września premierą opery "La Voix humaine" Francisa Poulenca. Premiera ta zainauguruje jubileuszowy Festiwal Oper Kameralnych XX i XXI wieku, a więc utworów napisanych przez kompozytorów współczesnych. W programie tej imprezy, która potrwa do końca marca 2012 roku, znajdzie się 12 oper, w tym siedem specjalnie zamówionych przez Stefana Sutkowskie-go. Następnym punktem jubileuszu teatru będzie kolejny Festiwal Mozartowski, który odbędzie się od 15 czerwca do 26 lipca przyszłego roku. O wszystkich wydarzeniach w WOK będziemy informowali w "Idziemy". Szczegółowe programy imprez teatru można znaleźć na stronie www.operakameralna.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji