Artykuły

Nadrzecze. Nowy sezon artystyczny

Nowoczesność to więź z tradycją - uważa Stefan Szmidt [na zdjęciu], aktor, reżyser, malarz, współtwórca Domu Służebnego Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu koło Biłgoraja. W piątek Nadrzecze rozpoczyna kolejny sezon artystyczny, a Stefan Szmidt - obchody jubileuszu 40-lecia pracy scenicznej.

Wielu telewidzów wciąż ma w pamięci charakterystyczną postać z serialu "Dom" - Kostka, bramkarza Polonii, który wraca z obozu w Dachau. To jedna z tych ról, dzięki której twarz Stefana Szmidta stała się rozpoznawalna we wszystkich miejscach Polski. On sam zdaje się wyżej cenić teatr, szczególnie spełniając się w rolach fredrowskich. Zaraz po ukończeniu w 1965 roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej zagrał Gustawa w "Ślubach panieńskich" w reżyserii Ryszardy Hanin. W tym samym roku wystąpił w filmie Andrzeja Wajdy "Popioły".

Po latach pracy przede wszystkim w teatrach warszawskich powrócił do Nadrzecza, niewielkiej wioski koło jego rodzinnego Biłgoraja - i stworzył tu w 1997 roku (z żoną i córką) centrum kulturalno-artystyczne znane w kraju. Jego dziadek, inżynier po studiach w Wiedniu - Józef Szmidt, był współpracownikiem ordynata Maurycego Zamoyskiego, inspektorem leśnym w ordynacji.

Ludowe widowiska obrzędowe, plenerowe realizacje teatralne, koncerty i wystawy składają się na program ośrodka, jaki rodzina Szmidtów prowadzi w Nadrzeczu. Tu poezje Bolesława Leśmiana recytowała aktorka Małgorzata Pritulak, aukcje charytatywne prowadził wielki tenor Wiesław Ochman, z wystawami przyjeżdżał malarz Jerzy Duda-Gracz - by wymienić zaledwie ułamek dorobku Nadrzecza. W 2003 roku dokonania te uhonorowano nagrodą Fundacji "Pro Publico Bono".

Sezon 2005 w Nadrzeczu rozpocznie spektakl "Requiem dla Gospodyni" według sztuki Wiesława Myśliwskiego w opracowaniu, reżyserii i z udziałem Stefana Szmidta. Wystawiony zostanie w piątek na "scenie polnej" o godz. 19.30 (także o tej godzinie w kolejne dni weekendu). Szmidt uwielbia Myśliwskiego widzenie człowieka w relacji do natury i wobec spraw ostatecznych. Już wcześniej w Nadrzeczu wystawiał jego "Drzewo", a w październiku roku ubiegłego na koniec sezonu dał własną premierę "Requiem dla Gospodyni" (wcześniej ten dramat Myśliwskiego reżyserowali Kazimierz Dejmek i Bogdan Tosza). Ponadto w weekend w Nadrzeczu: wystawa malarstwa Stanisława Baja i koncert zespołu Fundacji "Muzyka Kresów".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji