Artykuły

Wrocław. Dyr. Meissner o Festiwalu Dialog

Piętnaście spektakli z dziewięciu krajów, m.in. z Węgier, Rumunii, Włoch, Holandii i Polski, będzie można zobaczyć w czasie VI Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog, który rozpocznie się 7 października.

Jak powiedziała w piątek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Krystyna Meissner, tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem "Niecodzienni". - Hasło odnosi się do osób i sytuacji wyjątkowych, ale w pozytywnym znaczeniu. Niecodziennym nie można się stać, nim się jest lub nie. To zarazem wada i zaleta, ale zaleta ogromna, ponieważ niecodzienność poszerza nam horyzonty życia, jest pochwałą indywidualizmu - mówiła.

Dyrektor podkreśliła, że w wypadku festiwalu główne hasło odnosi się nie tylko do głównych bohaterów przedstawień, ale także do reżyserów, którzy w sposób "niecodzienny podchodzą do swoich dzieł". "Każde z przedstawień pokazuje jakiś element, przy którym powinniśmy się zatrzymać. Nie chodzi o to czy, czy jest to dobre czy złe, ale pokazuje inne spojrzenie na rzeczywistość" - dodał rzecznik prasowy festiwalu Tomasz Kireńczuk.

W czasie trwającego osiem dni festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć piętnaście spektakli z dziewięciu krajów. Swoje przedstawienia zaprezentują m.in. Romeo Castellucci, Iwo van Hove, Alain Platel i Krystian Lupa. "Obok bardzo znanych nazwisk pojawią się także reżyserzy bardzo mało znani lub wręcz nieznani, ludzie młodzi 30 - letni. Nie będzie konfliktu między pokoleniami, ale mogą się pojawić reakcje kontrowersyjne publiczności, ponieważ czasami przedstawienia są dość drastyczne" - zaznaczyła Meissner.

Dyrektor przyznała, że na festiwalu mało jest tekstów dramatycznych, a większość spektakli jest oparta m.in. na powieściach. "To znak czasu. Nie powstaje na tyle dobra literatura dramatyczna, żeby ambitni reżyserzy po nią sięgali. Zarówno młodzi jak i starzy reżyserzy sięgają po powieści, bo łatwiej im poruszać tematy, które nie znajdują wyrazu w literaturze dramatycznej" - dodała.

W tym roku gościem specjalnym festiwalu, który m.in. weźmie udział w debacie panelowej, będzie socjolog Zygmunt Bauman. Wspólnie z nim na deskach wrocławskiego Teatru Współczesnego rozmawiać będą historyk Henryk Samsonowicz oraz specjalistka od granicznych form sztuki Valentina Valentini.

Imprezie towarzyszyć będą także pokazy filmowe, spotkania z reżyserami, dyskusje oraz koncerty. Festiwal rozpocznie się 7 października i potrwa osiem dni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji