Artykuły

Warszawa. 50-lecie Warszawskiej Opery Kameralnej

Jubileusz 50-lecia swojej działalności Warszawska Opera Kameralna upamiętni Festiwalem Oper Kameralnych XX i XXI wieku. Festiwal otworzy 12 września w Warszawie premierowy pokaz opery "Głos ludzki" Francisa Poulenca.

W programie Festiwalu Oper Kameralnych XX i XXI wieku znalazło się 12 oper, siedem spośród nich powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. W ramach festiwalu każde dzieło sceniczne zostanie wykonane trzy razy.

- Ten festiwal ma pokazać, że opera nie umiera w XXI wieku - powiedział założyciel opery i jej dyrektor Stefan Sutkowski.

12 września, w dzień jubileuszu opery, odbędzie się premiera tryptyku francuskiego kompozytora Francisa Poulenca, na który składają się: monodram "Głos ludzki", koncert choreograficzny "Aubade" na fortepian i osiemnaście instrumentów oraz monolog "Dama z Monte Carlo" na głos i orkiestrę. W spektaklu w reżyserii Krzysztofa Zanussiego wystąpi sopranistka Olga Pasiecznik. Na scenie będą jej towarzyszyć Balet Dworski Cracovia Danza oraz Warszawska Sinfonietta pod batutą Kaia Bumanna.

Jednoaktowa tragedia "Głos ludzki" została wystawiona po raz pierwszy w 1959 roku. Jej autor inspirował się monodramem Jeana Cocteau pod tym samym tytułem. Utwór ten stanowi zapis rozmowy telefonicznej dwojga kochanków, podczas której mężczyzna informuje o swoim odejściu do innej kobiety.

Monodram Poulenca został wybrany na inaugurację jubileuszowych obchodów przez sopranistkę Olgę Pasiecznik. "Chciałem, by ten spektakl, który otwiera nasze obchody, był z podstawowym udziałem naszej solistki, która pracuje u nas od 20 lat" - wyjaśnił Sutkowski.

Operę Poulenca będzie można także zobaczyć 14 i 16 września.

We wrześniu zostanie również zaprezentowany spektakl "Quo vadis" Bernadetty Matuszczak. Z kolei opera "Prometeusz", napisana przez tę polską kompozytorkę na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej, będzie wykonywana w październiku. W programie festiwalu na październik znalazła się też opera "Młodziankowie w piecu ognistym" Benjamina Brittena.

W listopadzie w Warszawskiej Operze Kameralnej będzie pokazywana "Jenufa" czeskiego kompozytora Leosa Janacka. Zespół opery wystąpi gościnnie w teatrze Capitole w Tuluzie ze spektaklem "Polieukt" Zygmunta Krauzego.

W ramach Festiwalu Oper Kameralnych XX i XXI wieku odbędzie się jedna prapremiera. Będzie to opera "Ja, Kain" Edwarda Pałłasza, zostanie ona zaprezentowana po raz pierwszy w styczniu przyszłego roku.

Festiwal Oper Kameralnych XX i XXI wieku potrwa do końca marca 2012 roku.

Patronat nad obchodami 50-lecia Warszawskiej Opery Narodowej objął prezydent Polski Bronisław Komorowski i Parlament Europejski.

Warszawska Opera Kameralna rozpoczęła działalność 12 września 1961 roku premierą opery "Służąca panią" Giovanniego Battisty Pergolesiego. Założycielem i wieloletnim dyrektorem opery jest muzykolog Stefan Sutkowski.

Przez ponad 20 lat Warszawska Opera Kameralna nie miała stałej siedziby. Od 1986 roku instytucja ta mieści się w zabytkowym teatrze przy al. Solidarności w Warszawie.

W ciągu 50 lat działalności w operze odbyło się ponad 220 premier, zaprezentowano kilkadziesiąt dzieł scenicznych napisanych na zamówienie Warszawskiej Opery Narodowej.

W 1991 roku, w 200. rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta, w operze zainaugurowano Festiwal Mozartowski. W ramach tej dorocznej imprezy, której 21. edycja została zrealizowana w czerwcu i lipcu br., wykonywane są wszystkie dzieła sceniczne austriackiego kompozytora.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji