Artykuły

Łódź. Teatry przed nowym sezonem

Łódzkie teatry odsłaniają plany. Express Ilustrowany zajrzał do Muzycznego, którego zespół przetrwał cztery lata tułaczki i wrócił do siebie. Reporterka EI była też na spotkaniu w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, dla którego to pierwszy sezon już bez artystycznych remanentów po poprzedniej dyrekcji.

1 października odbędzie premiera i prezentacja gmachu Teatru Muzycznego po przebudowie. "Wonderful Town" L. Bernsteina to światowy hit, triumfujący na scenach od 1953 roku. Libretto opowiada historię dwóch dziewczyn, które przyjeżdżają do metropolii z nadzieją na karierę i kolorowe życie. Ruth marzy o tym, by zostać piosenkarką, Eileen chce być aktorką.

W obsadzie zobaczymy cały zespół, a w nim nowe twarze i głosy artystów występujących gościnnie. Główne partie mają potrójną obsadę. Jako Ruth wystąpią: Kinga Głogowska, Agnieszka Greinert i Marta Siewiera. Eileen to Bogumiła Dziel-Wawrowska, Emilia Klimczak i Sylwia Strugińska. W głównej partii tenorowej wystąpią Piotr Płuska i Tomasz Rak. Zaprezentuje się powiększony balet (choreografia Artur Żymełka), w którym zatańczy m.in. para z Brazylii i tancerze z Projektu Salsa oraz orkiestra, z którą gościnnie wystąpi Big Band Akademii Muzycznej i Jacek Delong.

Potężne dekoracje, 250 kostiumów (scenografia Ilona Binarsch) - zapowiada się barwne widowisko. Reżyseruje Zbigniew Macias, kierownictwo muzyczne Lesław Sałacki.

W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka na pierwszy ogień idzie "Pippi Langstrumpf" Astrid Lindgren. Inscenizacja, adresowana do dzieci, miała pierwsze pokazy przed wakacjami. Premiera opowieści o piegowatej przedsiębiorczej dziewczynce będzie 17 września. Jak mówi dyrektor Zdzisław Jaskuła (reżyser przedstawienia), w spektaklu są nawiązania do Łodzi.

30 września na Małej Sali "Święta Joanna szlachtuzów" Bertolta Brechta w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. - Tekst jest niesłychanie aktualny, to będzie mocna analiza rzeczywistości - zapowiada dyrektor i podkreśla, że teatr, pomny na swoją tradycję, chce zmierzać ku tematyce społecznej. Zaznaczy się to już na plakatach. Nowa identyfikacja graficzna (ma wyraz, zatrzymuje uwagę) nawiązuje do tego, co na murach miasta. Zaprojektował ją Sławomir Kosmynka.

Jesienią będzie aż 6 premier. 8 października "Piaskownica" Michała Walczaka (reż. Adam Biernacki), a 15.10 "Szyc" Hanocha Levina (reż. Marek Pasieczny) - koprodukcja z Fundacją Arterie, z udziałem Jadwigi Jankowskiej- Cieślak, Agaty Buzek, Mariusza Saniternika. Kolejne tytuły to "Kartoteka" T. Różewicza, "Trzy siostry" A. Czechowa (dyplom PWSFTviT), "Każą mi grać chorego z urojenia" T. Dorsta, "Hotel Savoy" J. Rotha.

Do realizatorskiej współpracy Nowy pozyskał m.in. Jacka Głomba, Michała Zadarę, Marcina Libera, Wiktora Rubina, Łukasza Witt-Michałowskiego. Realizowany będzie program edukacyjny, premiery studenckie, cykl spotkań zapowiada Mała Literacka i Bufet Filozoficzny.

Uporządkowania wymagały ceny biletów. Poprzednie kierownictwa liczyły, że najniższe ceny biletów będą wystarczającą zachętą do odwiedzania Nowego. Oferta zdecydowała, że nie sprawdziło się to. Teraz ceny (45 zł i 30 zł bilet ulgowy) są zbliżone do tych, jakie mają inne łódzkie teatry, a już poprzedni sezon zaznaczył, że idzie ku lepszemu, że widzowie wracają do Nowego. W sezonie 2009/10 frekwencja wyniosła 24.666 osób, w minionym sezonie - 43.010.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji