Artykuły

Szczecin. Inauguracja cyklu "Wielcy aktorzy w małych formach"

Szczeciński Zamek Książąt Pomorskich inauguruje cykl "Wielcy aktorzy w małych formach". Ideą pomysłu jest prezentacja wybitnych aktorów polskich w znakomitych tekstach rodzimej i światowej literatury.

Jako pierwsza wystąpi 18 września Anna Seniuk w monodramie według poematu Stanisława Balińskiego "Wieczór w Teatrze Wielkim".

Jak poinformował Kamil Robak z działu promocji Zamku, w ramach cyklu, średnio raz na miesiąc, choć np. w październiku zaplanowano dwa przedstawienia, na scenie zamkowej będą prezentowane spektakle kameralne z udziałem jednego lub dwóch aktorów.

Po Annie Seniuk mają wystąpić m.in. Marian Opania, Tadeusz Kwinta i Magdalena Zawadzka.

Spektakl "Wieczór w Teatrze Wielkim" powstał na podstawie poematu "najmłodszego skamandryty" Stanisława Balińskiego. To poetycko-muzyczna opowieść o sztuce, muzyce, artystach i melomanach, ale także barwna wędrówka śladami minionej epoki i dawnej Warszawy.

Stanisław Baliński (1898-1984) w dwudziestoleciu międzywojennym należał do grupy poetyckiej "Skamander". Studiował prawo i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył także Wyższą

Szkołę Muzyczną w Warszawie. W 1922 roku rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Był na placówkach w Chinach, Brazylii i Iranie. W 1939 roku przez Rumunię dotarł do Paryża a potem do Wielkiej Brytanii. Był urzędnikiem polskiego rządu emigracyjnego. Po wojnie nigdy nie zdecydował się na powrót ani nawet na przyjazd do rządzonej przez komunistów Polski. Pozostał na emigracji w Londynie jako DP - displaced person i nigdy nie przyjął, ze względów patriotycznych, obywatelstwa brytyjskiego, co by mu ułatwiło życia na obczyźnie.

Przed wojną ogłosił zbiór wierszy "Wieczór na Wschodzie" (1928). Po wojnie został na emigracji.

Opublikował m.in. zbiór wierszy "Wielka podróż" (1941), "Tamten brzeg nocy" (1942), poemat "Rzecz

Sumienia" (1942), "Trzy poematy o Warszawie" (1945), opowiadania "Talizmany i wróżby" (1965).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji