Artykuły

Warszawa. Inauguracja projektu "Władysław Szpilman - pianista Warszawy".

23 września o g. 19 w Galerii Brzozowa Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4 (wejście od ul. Brzozowej) nastąpi inauguracja projektu "Władysław Szpilman - pianista Warszawy".

INAUGURACJA PROJEKTU "WŁADYSŁAW SZPILMAN - PIANISTA

WARSZAWY"

23.09.2011 godz. 19.00

Galeria Brzozowa Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej

ul. Jezuicka 4 (wejście od ul. Brzozowej)

W programie wieczoru:

Wykład muzykologiczny na temat Władysława Szpilmana jako kompozytora i pianisty przygotowany przez dr Katarzynę Naliwajek-Mazurek z Instytutu Muzykologii UW, która jest również kuratorem wystawy Muzyka w okupowanej Polsce. 1939-1945.

Piosenki Władysława Szpilmana zaśpiewają Karolina Drewnik, Justyna Filinowicz, Arnold Kłymkiw; aranżacja i akompaniament - Przemysław Zalewski, przygotowanie wokalne - Urszula Napiórkowska ze Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej.

Wernisaż wystawy prezentującej sylwetkę Władysława Szpilmana na tle losów muzyków w Polsce podczas II wojny światowej, z udziałem gości honorowych: żony - Pani Haliny Szpilmanowej i syna - Andrzeja Szpilmana. W otwarciu wystawy weźmie również udział znawca twórczości Władysława Szpilmana Frank Harders-Wuthenow z wydawnictwa Boosey & Hawkes, inicjator wystawy z ramienia berlińskiego stowarzyszenia Room 28 e.v.

Wystawa gościła już na Festiwalu "Musiques Interdites" w Marsylii i na "Warszawskiej Jesieni". W Niemczech z powodzeniem pokazywana była na Festiwalu Muzycznym Szlezwiku-Holsztyna oraz w Berlinie, w Wyższej Szkole Muzycznej im. Hannsa Eislera. Podstawą wystawy jest 40 plansz z licznymi zdjęciami i dokumentami. Uzupełniają je stacje dźwiękowe, gdzie wysłuchać można fragmentów muzyki, od kompozycji polskiej awangardy, poprzez nagrania wykonawców żydowskich, nagrania Hanki Ordonówny, Władysława Szpilmana i interpretatorów Fryderyka Chopina. Jak napisała autorka jednej z recenzji w prasie niemieckiej: "Fragmenty muzyczne, których można posłuchać w licznych stacjach dźwiękowych wystawy, pozwalają poczuć intensywność tej muzyki, powstałej w niewiarygodnych warunkach, muzyki, która dawała ludziom siłę przeżycia i którą możemy dzisiaj odkrywać na nowo".

Gospodarz wieczoru: Paweł Sztompke

Wystawa czynna będzie od dnia 14.09. 2011 do dnia 16.10.2011 r.

w godzinach od 11.00 do 20.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji