Artykuły

Na warszawskich scenach

Prapremiera światowa "Zamiana na wakacje", Teatr Komedia

W LUKSUSOWEJ HISZPAŃSKIEJ willi nad samym brzegiem morza swoje wymarzone wakacje rozpoczynają goście z Londynu. Jest ciepło, a lazurowe morze lekko kołysze wiatr. Pora się rozpakować i... No właśnie... Otwarcie drzwi do szafy na ubrania zmienia sielankowe wakacje w sensacyjne reality show z trupem w tle. A właściwie kilkoma trupami. Jeśli chcą Państwo zobaczyć, jak angielska rodzina w przyspieszonym tempie i w niezwykły sposób rozpracowuje londyńską mafię, eliminuje mafię hiszpańską i unieszkodliwia gangsterów południowego wybrzeża Morza Śródziemnego, to koniecznie trzeba obejrzeć światową prapremierę brawurowej farsy "Zamiana na wakacje". Kilkadziesiąt minut niewiarygodnych zdarzeń i nieprawdopodobnych perypetii. Zawrotne tempo i salwy śmiechu. W rolach głównych m.in.: Joanna Kurowska, Karolina Muszalak, Paweł Deląg, Piotr Polk oraz Piotr Zelt. Spektakl Iana Ogilvego wyreżyserował Tomasz Dutkiewicz. Prapremiera: 29 grudnia 2007 r. Premiera Galowa: 4 stycznia 2008 r.

"OKUDŻAWA - Błękitny Człowiek" Teatr Syrena

TO OPOWIEŚĆ o Bułacie Okudżawie, najwybitniejszym rosyjskim śpiewającym poecie. Opowieść o czasie, w którym przyszło mu żyć i który wyrył piętno na jego twórczości. Opowieść o wielkiej przyjaźni, jaką ten Poeta-Pieśniarz obdarzał Polskę i Polaków. To wreszcie opowieść o Wierze, Nadziei i Miłości, trzech siostrach, które go zawsze prowadziły przez życie i którym Pan Bułat poświęcił swoje najpiękniejsze strofy. Wiersze i ballady Okudżawy z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierunkiem Artura Jerzego Zielińskiego zaśpiewają Beata Jankowska-Tzimas, Bella Olejnik/Grażyna Strachota, Marta Walesiak i Wojciech Machnicki. Scenografia Tatiany Kwiatkowskiej odwołuje się do malarstwa znakomitego artysty armeńskiego - Minasa Avetisyana. Usłyszymy najsłynniejsze utwory Bułata Okudżawy: "Wybaczcie piechocie", "Modlitwa", "Piosenka o butach", "Pieśń gruzińska". "Piosenka o Mozarcie", "Katarynka", "Piosenka o niebieskim baloniku", a także ballady nigdy dotąd nie wykonywane po polsku.

"Czarownice z Salem" Teatr Powszechny

SZTUKA ARTHURA MILLERA to już klasyka światowej dramaturgii. Jej akcja wprawdzie dzieje się w siedemnastowiecznej Nowej Anglii, ale bezpośrednim bodźcem do jej napisania była ostra nagonka polityczna, która dotknęła również autora. Silne ruchy antykomunistyczne sterowane przez senatora MacCarthy'ego doprowadziły w USA do ostrych podziałów społecznych i politycznych. W ostatnim półwieczu dramat śledzący uważnie mechanizmy politycznego szantażu stał się lustrem, w którym niechętnie przeglądały się nie tylko wielkie ustroje totalitarne, ale też wszelkie próby pogwałcenia obywatelskiej wolności. Autorem wybitnej realizacji tej sztuki w TV w 1979 r. był Zygmunt Hubner. Sztukę w Teatrze Powszechnym wyreżyserowała Izabela Cywińska, a scenografią zajął się Paweł Dobrzycki. W rolach głównych zobaczymy m.in. Elizę Borkowską, Laurę Dłutowską, Mirosławę Dłutawską oraz Annę Moskal. Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Satanowski.

"Skrzypek na dachu" Teatr Żydowski

ŚWIATOWEJ SŁAWY MUSICAL "Skrzypek na dachu" zarówno swoją warstwą muzyczną, jak i tematem, zawierającym humanistyczne przesłanie, przemawia do publiczności na całym świecie. Za kanwę libretta posłużyła powieść Szołema Alejchema "Dzieje Tewiego Mleczarza". Ten biedny mleczarz, obarczony pięcioma córkami, które stara się wydać za mąż i zapewnić posag, zaharowany od świtu do nocy, posiada jednak własną filozofię, pogodę ducha oraz osobiste zrozumienie świata. "Skrzypek na dachu" to arcydzieło teatralne, utwór, którego strona melodyczna i muzyczna jeszcze niejednokrotnie będzie inspirować teatry do kolejnych inscenizacji. Spektakl wyreżyserował Jan Szurmiej, który również ułożył choreografię do spektaklu. Za projekt barwnych kostiumów odpowiada Marta Hubka. W przedstawieniu zobaczymy m.in. Krzysztofa Gosztyłę, Ewę Dąbrowską, Monikę Chrząstowską, Karolinę Borkowską, Przemysława Cypryańskiego i innych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji