Artykuły

Sokołowsko. Kieślowski powraca

W Sokołowsku niedaleko Wałbrzycha organizowana jest pierwsza edycja festiwalu Hommage a Kieślowski. Od piątku do niedzieli widzowie będą mogli obejrzeć ponad 20 filmów, wziąć udział w panelach dyskusyjnych, a także zobaczyć teatralną adaptację scenariusza filmu "Niebo"

Krzysztof Kieślowski spędził w Sokołowsku część swojego dzieciństwa. Tutaj zrealizował też jeden ze swoich pierwszych dokumentów - "Prześwietlenie" z 1974 rokuFestiwal zgromadzi wiele gwiazd polskiego kina. Zaproszenia otrzymali m.in.: Jerzy Stuhr, Zbigniew Zamachowski, Krystyna Janda, Ewa Błaszczyk i Janusz Gajos. Dwa panele dyskusyjne poprowadzi Teresa Wioletta Buhl, która współpracowała z Krzysztofem Kieślowskim.

Filmy będą wyświetlane w kilku miejscach Sokołowska. Najwięcej projekcji i dyskusji zaplanowano w kinoteatrze Zdrowie. Ponadto filmy mistrza będzie można zobaczyć w kinach plenerowych na ul. Głównej 36, na Zamku i na pl. Kieślowskiego, a także w kinach Biały Orzeł, Sala Gier i Zabaw i w minikinie Non Stop. Wyświetlane będą m.in.: "Amator", "Podwójne życie Weroniki", "Biały", "Czerwony", "Niebieski" i "Przypadek". Jeden z paneli dyskusyjnych zostanie poświęcony właśnie zagadnieniu losu i przypadku w kinie, a film Kieślowskiego oraz niemiecki "Biegnij, Lola, biegnij" staną się przyczynkami do dyskusji.

- Spodziewamy się około tysiąca widzów dziennie - mówi Katarzyna Wojciechowska-Reiber z Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ", organizatora festiwalu. - To pierwsza edycja festiwalu, ale chcemy, by stał się on imprezą cykliczną. W przyszłym roku prawdopodobnie zmienimy nazwę. Chcemy, aby był to interdyscyplinarny festiwal filmowy. Za rok będzie więc poświęcony innemu tematowi. Jednak postać Krzysztofa Kieślowskiego nadal ma towarzyszyć festiwalowi.

Fundacja In Situ jest właścicielem stojącego w Sokołowsku budynku dawnego sanatorium dr. Brehmera dla chorych na gruźlicę. Była to pierwsza tego typu lecznica w Europie. Fundacja chce utworzyć w obiekcie laboratorium twórców kultury, w którym znalazłoby się także archiwum twórczości Kieślowskiego.

- Chcielibyśmy zgromadzić w nim filmy, scenariusze, materiały zrealizowane na warsztatach prowadzonych przez Kieślowskiego oraz jego korespondencję, którą otrzymaliśmy od jego żony Marii. Aby chronić oryginalne materiały, zostaną one zdigitalizowane. Umożliwi to też szeroki dostęp do spuścizny Krzysztofa Kieślowskiego za pośrednictwem internetu - zapowiada Wojciechowska-Reiber.

Wybór miejsca na festiwal filmów i archiwum Kieślowskiego nie jest przypadkowy. Polski reżyser spędził w Sokołowsku część swojego dzieciństwa. Jego ojciec chorował na gruźlicę i młody Kieślowski razem z matką często go odwiedzał. Niektóre pobyty w Sokołowsku trwały nawet po pół roku. To tutaj reżyser zrealizował jeden ze swoich pierwszych dokumentów - "Prześwietlenie" z 1974 roku.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć także spektakl teatralny "Raj" na podstawie scenariusza napisanego przez Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza, a także wysłuchać aranżacji utworów Zbigniewa Preisnera w wykonaniu Marcin Wasilewski Trio.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji