Artykuły

Nowy Jork. Wieczór z polskim teatrem

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Martin E. Segal Theatre Center na uniwersytecie CUNY w Nowym Jorku zapraszają 24 października o godz. 18.30 na wieczór poświęcony najnowszemu polskiemu teatrowi, z udziałem Marcina Cecko - dramatopisarza, poety i aktora oraz reżysera Krzysztofa Garbaczewskiego.

Dyskusji towarzyszyć będzie czytanie fragmentu sztuki autorstwa Cecko pt. "Życie seksualne dzikich", będącej błyskotliwą interpretacją prac legendarnego antropologa Bronisława Malinowskiego. Garbaczewski wyreżyserował spektakl (na zdjęciu) na podstawie tego tekstu dla warszawskiego Teatru Nowego, kierowanego przez Krzysztofa Warlikowskiego.

"To kolejny ryzykowny sposób wyjścia poza znany układ (teatralnych) współrzędnych. Test wyporności teatru, bardzo teatrowi potrzebny" - pisała o spektaklu Joanna Wichowska w Didaskaliach.

Marcin Kościelniak (Tygodnik Powszechny): "Tak sformatowany teatr Garbaczewskiego jest propozycją prowokującą, inspirującą. Bardzo świeżą. [] Szczególny wydaje się sposób, w jaki krążąc w świecie (post)humanistycznych wyobrażeń, Garbaczewski nie tylko unika nadęcia i namaszczenia, ale odmawia także "bycia poważnym". Godząc się na to, co pretensjonalne i bełkotliwe, naraża się na śmieszność, tym samym łamiąc - kto wie, czy nie najsilniejsze - artystyczne tabu".

Przetłumaczone na język angielski fragmenty tego poetyckiego eseju o znaczeniu "Dzikiego" w kontekście współczesnej cywilizacji i technologii, wyreżyseruje Ivan Talijančić - reżyser, kurator i filmowiec oraz dyrektor artystyczny Wax Factory, multidyscyplinarnej nowojorskiej grupy teatralnej.

Wieczór poświęcony polskiemu teatrowi zorganizowany został w ramach dorocznego programu "International/World Theater" w Martin E. Segal Theatre Center, który prezentuje nowojorskiej publiczności nową dramaturgię i działania teatralne z całego świata - od Belgii (Jan Fabre) po Japonię (Ku Na'uka Theatre Company) i Argentynę (Rodrigo Garcia).

KRZYSZTOF GARBACZEWSKI (ur. 1983) jest absolwentem Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Debiutował Chórem sportowym Elfriede Jelinek na scenie Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. W 2008 r. wyreżyserował spektakl Opętani wg W. Gombrowicza dla Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, do którego przygotował również adaptację tekstu, opracowanie muzyczne i projekcję wideo. Był laureatem organizowanego przez Program III Polskiego Radia konkursu "Talenty Trójki" w kategorii teatr - "za konsekwentne rozwijanie niepowtarzalnego stylu, dbałość o pracę z aktorem, rozmach inscenizacyjny i próbę całościowego spojrzenia na świat dzięki oryginalnej wyobraźni". W 2009 r. Międzynarodowe jury Festiwalu Boska Komedia w Krakowie przyznało mu nagrodę za reżyserię i scenografię Odysei.

W 2010 r. zrealizował Biesy wg Dostojewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Gwiazdę śmierci w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

MARCIN CECKO (ur. 1981) jest poetą, pisarzem i performerem, związanym początkowo z tzw. nurtem neolingwistycznym. Współpracował z warszawskim Studium Teatralnym, najpierw jako aktor w spektaklu Człowiek, a następnie jako autor tekstu, na którym oparto przedstawienie Parsifal. Jego wiersze, zostały wykorzystane w spektaklu TR Warszawa w 2005 r. Cokolwiek się zdarzy, kocham cię. Z Krzysztofem Garbaczewskim współpracował jako dramaturg i scenarzysta przy spektaklach Odyseja, Gwiazda śmierci i Życie seksualne dzikich.

KIEDY: Poniedziałek, 24 października, godz. 18:30

GDZIE: Martin E. Segal Theatre Center

CUNY Graduate Center

365 Fifth Avenue

New York, NY 10118

Tel. 212.817.1860

WSTĘP: WOLNY

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji