Artykuły

Kraków. Europejska premiera opery Yoni Rechtera na Festiwalu Conrada

Blisko 100 pisarzy przybędzie na Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada, który w środę rozpoczął się w Krakowie. To okazja do spotkań z wybitnymi autorami i refleksji: czym jest literatura - mówi dyrektor artystyczny festiwalu Michał Paweł Markowski

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem "W poszukiwaniu utraconych światów". Na jego program składają się spotkania z pisarzami, wykłady, dyskusje, pokazy filmów, wystawy i koncerty. Dla młodzieży każdego dnia festiwalu przygotowano lekcje czytania.

- W tym roku będziemy mówili o doświadczeniu utraty i zapomnieniu, przeciwko którym wymierzone są pamięć i wyobraźnia - zapowiedział podczas konferencji prasowej Michał Paweł Markowski.

Zaproszenie do Krakowa przyjęli m.in.: Michel Houellebecq, Roberto Calasso, Alberto Manguel, Dawid Grossman, Eva Hoffman, Zeruya Shalev, Anders Bodegard, Andrej Chadanowicz, Uładzimir Niaklajeu, Maciej Zaremba Bielawski a także: Marek Bieńczyk, Justyna Bargielska, Jacek Dehnel, Janusz Głowacki, Manuela Gretkowska, Andrzej Stasiuk. Z Indii przyjechała pisarka, publicystka i wydawca Namita Gokhale.

W środę wieczorem w Operze Krakowskiej odbędzie się europejska premiera opery "Itamar Meets the Rabbit" ("Itamar spotyka królika") Yoni Rechtera na podstawie libretta Dawida Grossmana. Jej premiera odbyła się w Tel Awiwie w 2009 r. i została uznana przez media za najwybitniejszą sztukę dla dzieci.

- Napisałem tę historię 25 lat temu, gdy mój najstarszy syn miał cztery lata. To opowieść o rudowłosym dziecku , które przeraźliwie boi się królików, wyobrażając sobie, że są one potworami, aż pewnego dnia po prostu spotyka królika - mówił Grossman, który wieczorem w Operze wcieli się w

rolę narratora. Dodał, że gdy zaproponowano mu, by napisał operę chciał, by muzykę skomponował właśnie Yoni Rechter. - Myślę, że rezultat jest bardzo śmieszny i choć to opera dla dzieci wielu ludzi w Izraelu przychodziło na nią bez dzieci - dodał.

Kompozytor Yoni Rechter mówił, że cieszy się, że opera po raz pierwszy poza Izraelem zostanie zaprezentowana w Polsce. Przyznał, że jeszcze półtora miesiąca temu nie było to pewne, a praca nad spektaklem wymagała m.in. zmian w partyturze. - Wydaje się, że efekt będzie bardzo dobry - ocenił.

Podczas festiwalu odbędzie się też specyficzna audycja radiowa nagrywana w Radiu Kraków, autorstwa Dubi Lenza - izraelskiego dziennikarza, prezentera radiowego i znawcy muzyki. - Zatytułowałem ją "Panta rhei", czyli wszystko płynie. Jeżeli muzyka jest dobra to rzeczywiście płynie, a ja

zmiksowałem ją z literaturą. To moja prywatna, szalona podróż. Zaczniemy od stworzenia świata z Biblii, a zakończymy apokalipsą według Josepha Conrada. Będzie tam wszystko miłość, nienawiść, zazdrość, wszystkie rodzaje muzyki i literatury - zapowiedział Lenz.

Muzyka będzie obecna także podczas spotkania z Tomaszem Budzyńskim - liderem zespołu Armia, malarzem i poetą, który w rozmowie z Andrzejem Stasiukiem będzie opowiadał o swojej autobiografii. Później zaplanowano koncert Budzyńskiego i Przyjaciół. Z kolei w Starym Teatrze wystawiony zostanie

nowy spektakl Jana Klaty pt. "Koprofagi czyli znienawidzeni ale niezbędni", na podstawie dwóch powieści Josepha Conrada: "W oczach Zachodu" i "Tajny agent".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji