Artykuły

Wrocław. Wywiady z Tadeuszem Różewiczem w publikacji Biura Literackiego

"Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem" to tytuł zbioru wywiadów i rozmów z autorem "Kartoteki", który z okazji obchodów 90. rocznicy urodzin poety wydało wrocławskie Biuro Literackie.

Jak podkreśla wydawca, Różewicz, który od ponad 40 lat mieszka we Wrocławiu, słynie z niechęci do udzielania wywiadów oraz starannego wyboru rozmówców i pytań.

- Każde z pytań, pogłębione i rozwinięte przeze mnie, mogłoby się stać materiałem na książkę od stu do sześciuset stron. I to właśnie jest obezwładniające - mówi poeta w rozmowie z prof. Stanisławem Beresiem. Różewicz zaznacza, że woli komunikować się ze światem za pośrednictwem poezji. "Czytajcie mnie uważnie" - apeluje.

W nowo wydanym tomie znalazły się nieliczne zapisy rozmów i wywiady udzielone dziennikarzom i przyjaciołom Różewicza. Poeta opowiada w nich o ulubionych poetach, swojej twórczości, przytacza anegdoty i żartuje ze swojego wizerunku. - Krytyka chce raz ze mnie zrobić dramaturga, kiedy indziej poetę lub prozaika. A ja jestem po prostu pisarzem, który uprawia różne gatunki - mówi w jednym z

wywiadów. W innym opowiada, czym dla niego jest pisanie. "Znaczy ono dla mnie wiele, bardzo wiele. Dlatego piszę coraz mniej" - podkreśla.

Wywiady i rozmowy zawarte w tomie zostały ułożone chronologicznie. W publikacji znalazły się teksty krajowe oraz zagraniczne, które w przekładzie ukazały się na łamach polskich czasopism. - Całość to blisko pięciusetstronicowa księga, stanowiąca wielowymiarową kartotekę autoświadomości pisarza - podkreśla wydawca.

Publikacja kończy się pięcioma rozmowami Tadeusza Różewicza z Czesławem Miłoszem, animowanych przez Renatę Gorczyńską. "Obu poetów łączył szczególny w polskiej literaturze związek przyjaźni i dystansu. Choć spotkali się tylko kilka razy - czasami pisali do siebie - przez blisko sześćdziesiąt lat byli dla siebie punktami odniesienia" - wskazuje wydawca.

Biuro Literackie opublikowało dotychczas sześć książek Różewicza: "naukę chodzenia", "Kup kota w worku (work in progress)", "Wycieczkę do muzeum", "Margines, ale...", "Kartotekę: Reprint" i "Historię pięciu wierszy". W tym roku ukazało się także "Dorzecze Różewicza", wybór wierszy poety,

omawianych i interpretowanych przez innych autorów, poszerzony o film dokumentalny Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej pod tym samym tytułem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji