Artykuły

"Czupurek" - bajka nie tylko dla dzieci

Zespół Teatru Nowego już drugi rok z kolei spędzi pracowite lato w mieście. Pamiętając, że w roku 1991 minęło 200 lat od założenia Królewskiego Teatru w Łazienkach, zwanego też teatrem na Kępie lub amfiteatrem, Adam Hanuszkiewicz i Marek Kwiatkowski - gospodarz zabytkowego kompleksu - postanowili ożywić mało wykorzystywany Teatr na Wyspie. W ubiegłym roku prezentowano tu "Cyda" i "Komedię pasterską". Nowy sezon letni otwiera "Czupurek" Benedykta Hertza.

Tę gdakokwaczą komedię, jak ją określali krytycy przedwojenni, grała w r. 1921 Reduta m.in. z Juliuszem Osterwą i Stefanem Jaraczem.

W wersji Hanuszkiewicza będzie "Czupurek" bajkowym musicalem, adresowanym głównie do dzieci, choć nie tylko. Teksty piosenek napisał Feliks Forbert-Kaniewski, muzykę - Andrzej Żylis, kostiumy zaprojektował Waldemar Zawistowski. Atrakcją jest z pewnością udział piątki laureatów tegorocznego Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Adam Hanuszkiewicz chce, by Łazienki żyły, dostarczały rozrywki, ale nie tylko w sobotę i niedzielę, jak to bywało w XIX wieku, lecz w każdy dzień bez deszczu, i to dwukrotnie. Na przedstawienie może przyjść każdy spacerowicz, kupując bilet tuż przed spektaklem (cena zbliżona do ceny biletu kinowego).

Jeśli sytuacja ekonomiczna pozwoli, Hanuszkiewicz gotów byłby dać w połowie lipca drugą premierę - "Gombograja", również w plenerze, również w konwencji musicalowej, z wykorzystaniem - przedwojennych szlagierów. Bo granie latem ma swoją tradycję w Warszawie, i to długą, do której warto powrócić.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji