Artykuły

Warszawa. Kulturalne plany na zagospodarowanie Fortu Sokolnickiego

Wieczory poezji i anegdot o ks. Janie Twardowskim prowadzone przez Annę Seniuk, kino letnie, koncerty i wystawy - to niektóre z kulturalnych planów Konsorcjum Nowy Fort Sokolnickiego na zagospodarowanie obiektu na stołecznym Żoliborzu.

Konsorcjum Nowy Fort Sokolnickiego, założone przez dziewięć kobiet pochodzących z Żoliborza, wygrało w połowie listopada ogłoszony przez stołeczny ratusz przetarg na zagospodarowanie Fortu Sokolnickiego oraz utworzenie w nim Centrum Kultury i Sztuki.

- Cieszymy się z wygranego przetargu. To dla nas ważne, że Fort Sokolnickiego został w końcu oddany w ręce mieszkańców, czyli w nasze ręce, kobiet z Żoliborza. Mieszkańcom brakuje ich własnego miejsca, gdzie mogliby posłuchać dobrej muzyki na żywo, obejrzeć ciekawy spektakl teatralny czy film lub po prostu spotkać się ze znajomymi bez konieczności wyprawy do Śródmieścia. Mając świadomość tych i wielu innych potrzeb chcemy w Forcie utworzyć Centrum Kultury i Sztuki na miarę żoliborzan i zgodnie z trendami światowymi - mówi Magdalena Nowak, członkini konsorcjum.

Jak zaznaczyła, konsorcjum stawia na nowoczesność i wysoką jakość planowanych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Współpracę z żoliborzankami zapowiedziała już Anna Seniuk, która poprowadzi m.in. wieczór poezji i anegdot o ks. Janie Twardowskim. Chęć współpracy z konsorcjum wyrazili również: Ewa Wiśniewska, Zbigniew Zamachowski, Wiesław Komasa, Małgorzata Kożuchowska, Ewa Konstancja Bułhak, Krystyna Tkacz, Dominika Kluźniak, Mateusz Damięcki, Mariusz Bonaszewski, Dorota Landowska, Marcin Hycnar oraz Teatr Montownia. Pieczę nad działaniami teatralnymi, które mają być jednym z dominujących obszarów aktywności Fortu, obejmie członkini konsorcjum, aktorka stołecznego Teatru Narodowego Kinga Ilgner.

W Nowym Forcie planowane jest uruchomienie kawiarni, restauracji, a w piwnicach także winiarni. Zadaszony dziedziniec i klub w podziemiach będą miejscem organizowania koncertów, na które zapraszani mają być przedstawiciele wielu gatunków muzycznych. Pomieszczenia w części parterowej będą udostępniane na zajęcia przedpołudniowe dla mieszkańców, takie jak joga, zajęcia taneczne i plastyczne, kursy dla seniorów. Konsorcjum planuje także rozwijanie pomysłu prowadzenia klubu podróżnika, gdzie będzie można organizować pokazy slajdów i spotkania z kulturą innych krajów.

Nowy Fort zamierza korzystać z doświadczeń innych krajów. "Na świecie jest wiele tego typu centrów zlokalizowanych w niestandardowych obiektach zabytkowych, które prężnie działają. Kultura w starych murach sprawdza się świetnie np. w centrum Melkweg w Amsterdamie. Ich działalność inspirowała nas już na etapie przygotowywania oferty przetargowej. Niewykluczone, że będziemy ściśle współpracować, na zasadzie wymiany pomysłów, artystów czy wystaw z tego typu ośrodkami w Europie" - dodaje Katarzyna Bijas, przedstawicielka konsorcjum, która jest tłumaczem niderlandzkiego.

Nowy Fort pracuje nad swoją stroną internetową, informacje o działalności placówki dostępne są także na jej profilu na Facebooku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji