Artykuły

Kijów. "Król Roger" na finał programu kulturalnego polskiej prezydencji

Wersja koncertowa opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego na deskach Opery Narodowej w Kijowie symbolicznie zakończyła w czwartek program kulturalny polskiej prezydencji, prezentowany w ciągu ostatniego półrocza na Ukrainie.

W ramach towarzyszącego polskiemu przewodnictwu w Radzie UE projektu "I, Culture" ukraińska publiczność wzięła udział w blisko stu polskich wydarzeniach kulturalnych - przekazał PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Jarosław Godun.

- Był to bardzo nasycony i bardzo ciekawy program, dzięki któremu Ukraińcy mogli poznać nowe elementy naszej kultury. Wśród najbardziej ciekawych wydarzeń wymienię pokazany w Kijowie spektakl uliczny "Planeta Lem" (na zdjęciu) Teatru Biuro Podróży, który zgromadził ponad pięć tysięcy osób, koncert "I, Culture Orchestra", zespołu młodych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego oraz prezentacje audiobooku z wierszami Czesława Miłosza w języku ukraińskim, które odbyły się w najważniejszych miastach Ukrainy - podkreślił Godun.

Poza Kijowem przedsięwzięcia kulturalne polskiego przewodnictwa w Radzie UE, przygotowane przez Instytutu Adama Mickiewicza, odbywały się w: Berlinie, Brukseli, Londynie, Madrycie, Mińsku, Moskwie, Paryżu, Pekinie oraz Tokio.

"Król Roger" zwany "dramatem sycylijskim" jest drugą operą Szymanowskiego, po ukończonej w 1913 r. "Hagith". Korzeni "Króla Rogera" należy szukać w podróżach, które kompozytor odbywał w latach 1910-14 na południe Europy - do Włoch, na Sycylię oraz do Afryki Północnej. Pomysł napisania opery powstał w 1918 r. podczas spotkania z Jarosławem Iwaszkiewiczem, który opracował libretto.

Premiera "Króla Rogera" - opery, której akcja została umiejscowiona w XII-wiecznym królestwie Sycylii za panowania Rogera II z rodu normandzkiego - odbyła się 19 czerwca 1926 r. w warszawskim Teatrze Wielkim, w reżyserii Adolfa Popławskiego i pod batutą Emila Młynarskiego.

Zaprezentowaną w Kijowie wersję koncertową "Króla Rogera" wykonała orkiestra ukraińskiej Opery Narodowej, oraz chór "Dumka" pod dyrekcją polskiego dyrygenta Michała Klauzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji