Artykuły

Gdańsk. Piosenki Anny German w Wybrzeżu

O miłości, i miłości, i miłości... będzie śpiewać Marzena Nieczuja-Urbańska (na zdjęciu) w recitalu z przebojami Anny German. Premiera w piątek, 3 czerwca o godz. 19 na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

- Oczywiście nie o miłości do ojczyzny, robotników, nadwiślańskiego piachu, itp. - mówi aktorka. - Wybierałam piosenki, które jak najdalej odbiegają od tzw. "jedynej słusznej linii", obowiązującej w tamtych latach.

Anna German nie śpiewa już dla nas od przeszło 20 lat, lecz jej liryczny sopran i nastrojowe piosenki wciąż pozostają w naszej pamięci. W recitalu zatytułowanym "Zanim zaśniesz, pomyśl o mnie" usłyszymy jej największe przeboje. Przepiękne "Tańczące Eurydyki", poetyckie "Zakwitnę różą" i wiele innych. Niezapomniane szlagiery w nowych aranżacjach Bartłomieja Woźniaka i niezwykłej interpretacji Marzeny Nieczui-Urbańskiej. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników fenomenu Anny German.

Anna German. Piosenkarka i kompozytorka. Wylansowała takie przeboje jak "Człowieczy los", "Tańczące Eurydyki", "Bal u Posejdona", "Zakwitnę różą" czy "Tak pragnę żyć". Urodziła się 14 lutego 1936 w Urgenczu w Uzbekistanie. Jej ojciec - Polak - został aresztowany i rozstrzelany przez NKWD. W 1946 r. matka Anny złożyła dokumenty repatriacyjne i razem z córką przyjechała do Polski. Przyszła piosenkarka ukończyła geologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Na scenie debiutowała w 1960 we wrocławskim "Kalamburze". Na Festiwalu w Sopocie zdobyła II nagrodę za wykonanie utworu "Tak mi z tym źle". Po festiwalu w Opolu w 1964 r., gdzie wykonała piosenkę "Tańczące Eurydyki", cała Polska mówiła o zjawisku, jakim stała się Anna German. Nagrała 12 płyt, koncertowała w kraju i za granicą: we Włoszech, USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR, NRD, CSRS, Kanadzie, Australii. W 1966 r. podpisała kontrakt z włoską firmą fonograficzną CDI, co w tamtych czasach było czymś wyjątkowym dla artysty zza "żelaznej kurtyny".

Pasmo jej sukcesów we Włoszech przerwał tragiczny wypadek samochodowy, który na 3 lata wyeliminował ją z czynnego życia. Nie pokazywała się publicznie, nie występowała, nie śpiewała. Na estradę powróciła w 1970 roku piosenką "Człowieczy los", za która na KFPP w Opolu w otrzymała nagrodę publiczności. W następnych latach skomponowała 10 pieśni do Oratorium Oświęcimskiego, napisała książkę pt. "Wróć do Sorento" oraz zagrała w filmie Andrzeja Wajdy "Krajobraz po bitwie". Ostatnie jej recitale odbyły się w Teatrze Żydowskim jesienią 1980 roku. Wtedy nastąpił nawrót choroby. Dwa lata później zmarła w wieku 46 lat.

Marzena Nieczuja-Urbańska zaśpiewa:

"Zakwitnę różą" - muz. K. Gaertner, sł. J. Miller

"Jesteś moją miłością" - muz. J. Abratowski, sł. A. Tylczyński

"Jak mi z tym źle" - muz. H. Kleine, sł. B. Brok

"Tańczące Eurydyki" - muz. K. Gaertner, sł. E. Krzemieniecka, Wojciechowski

"Chcę być kochaną" - muz. K. Gaertner, sł. K. Dzikowski

"Uroczysko" - muz. A. German, sł. A. Nowak

"Cztery karty" - muz. A. German, sł. A. Nowak

"Być leśną jagodą" - muz. A. German, sł. J. Nagrabiecki

"Jeszcze długa noc" - muz. R. Świetlicki, sł. Z. Stawiecki

"Greckie wino" - J. Urgens, sł. J. Zalewski

"Pomyśl o mnie" - muz. T. Rostkowski, sł. P. Janczewski

"My nie dla siebie" - muz. P. Bojadżiwej, sł. W. Młynarski

"To taka prawda nieprawdziwa" - muz. M. Sart, sł. J. Ficowski

"Kochaj mnie taką jaką jestem" - muz. L. Bogdanowicz, sł. J. Miller

"Za siedmioma morzami" - muz. A. German, sł. A. Stefanowska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji