Artykuły

Wrocław. Szopki z kolekcji Tomaszewskiego

Z okazji świąt Bożego Narodzenia w Muzeum Miejskim Wrocławia można podziwiać siedem urokliwych szopek śląskich z XIX wieku. Pochodzą z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy i Stefana Kaysera, jego przyjaciela i mima.

Ta skromna ekspozycja jest zarazem kameralnym pożegnaniem Kaysera, który zmarł 10 grudnia tego roku.

W otoczeniu szopek stoi sekretarzyk, na nim ulubiona filiżanka uwielbianej przez Stefana Kaysera dobrej kawy i pali się świeczka przy fotograficznym portrecie zmarłego kolekcjonera. Portret pochodzi z 2002 roku, gdy Kayser organizował pierwszą po śmierci Henryka Tomaszewskiego wystawę ich wspólnych zbiorów, także szopek.

Teraz, wspominając obie postacie, możemy zanurzyć się w scenerię zabytkowych szopek z drugiej połowy XIX wieku, a te dolnośląskie należą dziś do rzadkości. Choć mają w sobie bajkowe elementy, to jednak przedstawiają krajobrazy inspirowane rzeczywistymi wizerunkami dolnośląskich miejscowości tamtych czasów. Są zamknięte w drewnianych skrzynkach, ze szklaną witrynką z przodu, za którą ludowi artyści budowali z fascynującą precyzją trójwymiarowe pejzaże z naturalnych materiałów. Wbudowano w nie sceny związane z Bożym Narodzeniem, z misternie wykonanymi figurkami bohaterów owych scen.

* Wystawa do 7 stycznia w Pałacu Królewskim (ul. Kazimierza Wielkiego 35), wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji