Artykuły

Będzin. Konkurs na statuetkę Jana Dormana

Nadchodzący rok 2012 to dla Będzina czas szczególny, bowiem przypada na ten czas 100. rocznica urodzin Jana Dormana. Pierwszym wydarzeniem organizowanym z tej okazji jest ogłoszony w grudniu bieżącego roku konkurs na statuetkę Jana Dormana, która ma stanowić uniwersalną nagrodę, wręczaną osobom szczególnie zasłużonym w tworzeniu, upowszechnianiu oraz promowaniu kultury w Będzinie.

Nadchodzący rok 2012 to dla Będzina czas szczególny, bowiem przypada na ten czas 100. rocznica urodzin Jana Dormana - wielkiego twórcy, eksperymentatora w dziedzinie teatru, założyciela Teatru Dzieci Zagłębia, który dzisiaj nosi Jego imię.

Pierwszym wydarzeniem organizowanym z tej okazji jest ogłoszony w grudniu bieżącego roku konkurs na statuetkę Jana Dormana, która ma stanowić uniwersalną nagrodę, wręczaną osobom szczególnie zasłużonym w tworzeniu, upowszechnianiu oraz promowaniu kultury w Będzinie.

W programie obchodów, oprócz cyklicznych przedsięwzięć o zasięgu ogólnopolskim, takich jak Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Festiwal Muzyki Celtyckiej ?Zamek?, Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła, Będzińskie Spotkania Teatralne, oraz o zasięgu regionalnym, w tym m.in. Dni Będzina, Szkolne Spotkania z Melpomeną, Koncert Chopinowski, Będzińska Biesiada Smaków oraz wiele innych, zaplanowaliśmy wydarzenia szczególne, związane z twórczością Jana Dormana oraz szeroką promocją kultury i twórczości artystycznej wywodzącej się z naszego regionu.

Aby uhonorować postać Dormana, a zarazem przybliżyć wszystkim podejmowane przez niego działania teatralne, postanowiono zorganizować kilka wystaw prezentujących jego dokonania, w tym wystawę ?Trzy Oblicza Teatru?, konfrontującą dorobek twórcy Teatru Dzieci Zagłębia z innymi eksperymentatorami teatru - Jerzym Grotowskim oraz Tadeuszem Kantorem. Wystawie towarzyszyć będzie konferencja popularno-naukowa o życiu i twórczości tego wybitnego artysty.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosków na realizację zadań z udziałem środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie możliwa realizacja pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Autorskiej, który w swym założeniu promując oryginalne i niepowtarzalne działania teatralne odbywałby się nie tylko w budynku teatru, ale obejmował swoim zasięgiem całe miasto, a zwłaszcza jego wyjątkowe miejsca, takie jak nasz średniowieczny, gotycki zamek, barokowo-klasycystyczny Pałac Mieroszewskich, czy też Plac Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Publikacja o Będzinie

Muzeum Zagłębia, przygotowało wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wydanie unikatowej publikacji pn. ?Ziemia Będzińska. Walory etniczne Małopolski Zachodniej?, będącej pionierską pracą, mającą na celu m.in. digitalizację archiwalnych nagrań muzycznych i filmowych tradycyjnych pieśni i tańców ludowych Ziemi Będzińskiej oraz przeprowadzenie profesjonalnych seminariów i warsztatów z zakresu folkloru regionu.

Ponadto obchodom tego wyjątkowego całorocznego święta kultury towarzyszyć będą koncerty bardzo różnych gatunków muzycznych. Aby sprostać oczekiwaniom jak najszerszej publiczności, zaplanowaliśmy m.in. Zaduszki Jazzowe, Rockowe Andrzejki, Jesień tkaną bluesem, Marleyki (festiwal muzyki reggae), Dziedziniec w długich cieniach (poezja śpiewana), jak również koncerty muzyki klasycznej.

Zagłębiowska Scena Muzyczna

Po raz pierwszy zorganizowany zostanie festiwal pn. Zagłębiowska Scena Muzyczna, na którym mogliby się zaprezentować muzycy z naszego miasta i regionu.

Ponadto program będzie na bieżąco uzupełniany propozycjami wydarzeń przygotowanych przez organizacje pozarządowe biorące udział w konkursie ofert na realizację zadań publicznych Będzina w dziedzinie kultury, w którym priorytetowo będą traktowane projekty związane z twórczością Jana Dormana?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji