Artykuły

Wrocław. Szczepkowska spotka się z Landowską

Konfrontacja dwóch kobiet, które łączy miłość do jednego mężczyzny jest tematem sztuki "Spotkanie" według "The Breath of Life" Davida Hare. Reżyserują i grają warszawskie aktorki Dorota Landowska i Joanna Szczepkowska. Premiera w lutym w Imparcie.

Madeleine Palmer przybywa z niespodziewaną wizytą do Frances Beale. Madeleine jest byłą pracowniczką muzeum, która porzuciła wielkomiejski gwar i osiedliła się na wyspie. Natomiast mieszkająca w dużym mieście Frances jest powieściopisarką. Obie kobiety kochały kiedyś tego samego mężczyznę - Martina.

Spotkanie dwóch kobiet to nie tylko retrospekcja ich życia, ale też analiza różnych, często błahych, decyzji, które mają wielki wpływ na to, kim się stajemy i jak się toczą nasze losy.

***

Joanna Szczepkowska o spektaklu: Ta sztuka urzekła nas swoją delikatnością i wewnętrznym rytmem. To, co wywiązuje się między dwiema kobietami jest niezależne od tego co mówią. Tylko od nas zależy jaką aurę będzie miało ich spotkanie. To trochę jak improwizacja znanego motywu jazzowego. Dlatego poprosiłyśmy o współpracę wybitego muzyka - Jarka Śmietanę.

Chcemy opowiedzieć o spotkaniu dwóch zupełnie różnych kobiet. O sile zauroczenia. O zazdrości. O tym, ile w nas wszystkich jest sprzecznych uczuć. Chcemy się spotkać po prostu.

Dwie kobiety, które choć się nie znają to jednak spędziły część życia myśląc o sobie - łączył je związek z tym samym mężczyzną. Teraz obie samotne postanowiły porozmawiać... Może wystarczy poznać się bliżej, żeby nienawiść zmieniła się w przyjaźń?

Akcja sztuki rozgrywa się na wyspie, blisko morza i choć to pozornie nie ma znaczenia, w spotkaniu dwóch kobiet są przypływy i odpływy wielkich i małych emocji.

***

David Hare - scenarzysta, dramatopisarz, aktor, reżyser; należy do uznanych dramaturgów brytyjskich, jego sztuki od 20 lat grane są na scenach Broadwayu i West Endu, a za scenariusze filmowe był nominowany do Oskara. Do najsławniejszych należą: "Plenty", "Tajemna ekstaza", "Prześwit", "Zdaniem Amy", "The Judas Kiss". Wiele z nich wystawianych było także na polskich scenach oraz w Teatrze Telewizji. Rząd francuski uhonorował dramaturga orderem, który otrzymują zasłużeni artyści i pisarze, a w swoim kraju został wyróżniony brytyjskim tytułem książęcym za zasługi dla teatru. Ponadto jest członkiem prestiżowej Royal Society of Literature.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji