Artykuły

Trójmiasto. Rusza Plebiscyt Sztorm Roku 2011

Wybieramy twórców i wydarzenia, które wywołali największe poruszenie w trójmiejskim życiu kulturalnym.

W gronie dziennikarzy i redaktorów "Gazety Wyborczej Trójmiasto" wybraliśmy artystów, wydarzenia oraz instytucje, które miały w ubiegłym roku największy wpływ na życie kulturalne Trójmiasta. Plebiscyt "Sztorm Roku" organizujemy już po raz siódmy. Niżej przedstawiamy listę nominowanych, na których czytelnicy mogą głosować (drogą SMS-ową lub wypełniając kupon, który drukujemy na tej stronie). W kategorii wydarzenie zwycięzcę wybiorą dziennikarze "Gazety". Wśród uczestników plebiscytu rozlosujemy 50 książek - przewodników kulturalnych "Zrób to w Trójmieście!" i 50 podwójnych biletów do kina.

Jak głosować

Kupony będziemy drukować do 4 lutego br. Na oryginalne, wycięte z "Gazety" i poprawnie wypełnione czekamy do 8 lutego. Można również głosować na swojego faworyta w plebiscycie wysyłając SMS z kodem przypisanym nominowanemu artyście lub organizatorowi na numer 71466 (np. Sztorm.99). Cena SMS-a 1 zł netto + VAT - 1,23 zł brutto. Można wysłać dowolną ilość SMS-ów, każdy z nich policzony zostanie jako jeden głos. SMS-ami wysyłamy do 5 lutego br. do godz. 23:59. Organizatorem konkursu jest AGORA SA.

***

Nominacje w kategorii teatr

Abelard Giza i Kacper Ruciński

SMS Sztorm.1

Współtwórcy (wraz z Katarzyną Piasecką) grupy Stand Up Bez Cenzury - za udane przeniesienie na polski grunt kabaretowego gatunku zwanego stand-up comedy. Ich występy udowadniają, że rodzimy kabaret może być zabawny w sposób inteligentny i oryginalny.

Michał Kowalski

SMS Sztorm.2

Za wyśmienitą rolę Pankracego [na zdjęciu] w "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego w reż. Adama Nalepy w Teatrze Wybrzeże: zagraną półcieniami, najlepszą kreację w spektaklu, której kulminacją jest perfekcyjnie poprowadzona rozmowa przy fortepianie, jaką toczą ze sobą Henryk (Marek Tynda) i Pankracy.

Filip Michalak

SMS Sztorm.3

Utalentowany solista Bałtyckiego Teatru. Za role w "Czekając na " Izadory Weiss, w której wyróżniał się ekspresją i znakomitą techniką, dobrze wtapiając się w estetyczną poetykę spektaklu oraz Księcia w "Kopciuszku" Prokofiewa w choreografii Eugenio Scigliano, zagranej wyraziście i z dynamiką.

***

Nominacje w kategorii literatura

Stefan Chwin

SMS Sztorm.4

Za książkę"Panna Ferbelin", w której pisarz bawi się wydarzeniami i postaciami historycznymi, by w atrakcyjny dla czytelnika sposób przedstawić starcie różnych idei i racji.

Piotr Schmandt

SMS Sztorm.5

Za książkę "Gdański depozyt". Autor sprawnie czerpie z lokalnych wątków, topografii i historii, tworząc powieść, w której sensacyjną intrygę dopełnia świetnie oddane lokalne tło.

Mateusz Skutnik

SMS Sztorm.6

Za album "Na morzu" - kolejny w dorobku tego artysty dowód na to, że znakomicie opanował język komiksu. Skutnik łączy kryminał z metafizyką, w udany sposób dołączając kolejny element do oryginalnego świata, który kreuje w swych pracach od lat.

***

Nominacje w kategorii rock, jazz, muzyka alternatywna:

Wojciech Mazolewski

SMS Sztorm.7

Za płytę "Smells like tape spirit" nagraną z Wojciech Mazolewski Quintet. W uznaniu za kreatywność, artystyczną wszechstronność i produktywność na gruncie jazzu.

Trupa Trupa

SMS Sztorm.8

za pełnowymiarowy debiut fonograficzny z nazwą zespołu w tytule. Grupa udowadnia, że można dziś grać muzykę rockową w sposób oryginalny, czerpać z ogranych inspiracji w nowatorski sposób, a na dodatek opatrywać wszystko mocnymi i dającymi do myślenia tekstami.

Mikołaj Trzaska

SMS Sztorm.9

Za cztery albumy z muzyką improwizowaną, z których każdy zawiera odmienny program nagrany w towarzystwie innych muzyków: "Kafka In Flight" - z Ken Vandermark Resonance Ensemble, "Last Train To The First Station" - z Reed Trio, "Breathing Steam" - z Inner Ear oraz "Watching Edvard" z Ircha Clarinet Quartet.

***

Nominacje w kategorii muzyka klasyczna

Jacaszek

SMS Sztorm.10

Za skuteczne swatanie muzyki współczesnej i elektronicznej, o którego efektach można się było przekonać na autorskiej płycie muzyka, zatytułowanej "Glimmer", jak i podczas przygotowanego przez muzyka pod względem programowym festiwalu C3.

NeoQuartet

SMS Sztorm.11

Za interesujący dobór współczesnego repertuaru oraz znakomite wykonania na debiutanckiej płycie. Za eksplozję nowych pomysłów, możliwości i witalności kryjących się w kwartecie smyczkowym.

Elżbieta Sikora i Anna Mikołajczyk

SMS Sztorm.12

Za pasjonującą, na wskroś współczesną muzykę Elżbiety Sikory oraz za fenomenalną kreację Anny Mikołajczyk, która stworzyła postać Marii Skłodowskiej-Curie z krwi i kości w operze "Madame Curie" w Operze Bałtyckiej

***

Nominacje w kategorii sztuki plastyczne

Paweł Dobrzycki

SMS Sztorm.13

Za barwną i monumentalną scenografię oraz reżyserię świateł do musicalu "Shrek" w reżyserii Macieja Korwina w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Dobrzycki udowodnił, że pomimo niedużych nakładów finansowych i braku zaawansowanej technologii polski teatr jest wstanie przenieść widza w tajemniczy i zaskakujący świat baśni.

Dorota Nieznalska

SMS Sztorm.14

Za indywidualną wystawę "Miasto - Zdarzenie Re-konstrukcja Przemocy", w której artystka wnikliwie przygląda się problemom przemocy, w kontekście Gdańska, jego historii i współczesności.

Anna Reinert

SMS Sztorm.15

za cykl obrazów "Transparentność", prezentowanych na wystawie w IS Wyspa, w których spojrzenie na architekturę staje się pretekstem do humanistycznych rozważań.

***

Nominacje w kategorii film i multimedia

Maciej i Lucjan Make Life Harder

SMS Sztorm.16

Dwóch anonimowych bloggerów, którzy w krótkim czasie stali się sensacją internetu. Parodiując lifestyle'owego bloga Kasi Tusk i Zosi Cudny, uprawiają bezlitosne i bezpardonowe, ale jednocześnie inteligentne i przezabawne szyderstwo.

Bartosz Mikołajczak

SMS Sztorm.17

Operator filmowy, za zdjęcia do filmu "Heniek", który w tym roku robił prawdziwą furorę na wielu festiwalach oraz za kilka zdobywających laury (m.in. festiwalu Yach Film) teledysków (przygotowywanych z grupami Esy Floresy i Caramba)

Rafał Wojczal

SMS Sztorm.18

Muzyk i fotograf, w 2011 roku dał się poznać jako autor ciekawych realizacji audiowizualnych. Nakręcił świetny, klimatyczny i oryginalny teledysk do utworu "You" Hatti Vatti, jest autorem ciekawych zdjęć i montażu filmu dokumentalnego "Latarnik" w reż. Magdaleny Zelent. Zrealizował też niezwykły film "Opowieści z Umarłego Miasteczka".

***

Nominacje w kategorii organizator

A Kuku Sztuka

SMS Sztorm.19

Stowarzyszenie A Kuku Sztuka! współorganizowało w tym roku w Sopocie dwie imprezy oparte na współpracy artystów z mieszkańcami: Otwarty Kurort Kultury oraz ArtLoop. W ramach pierwszej polem działania trójmiejskich twórców stały się ulice, autobusy i wiaty przystankowe oraz prywatne mieszkania, zaś w czasie drugiej sopoccy artyści zaprosili mieszkańców do swoich pracowni.

Michał Chaciński

SMS Sztorm.20

Za koncepcje programowe dwóch ważnych trójmiejskich imprez: Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i gdańskiego All About Freedom (przy tym festiwalu współpracował z Arturem Liebhartem). W przypadku pierwszej z tych imprez dokonał niemal rewolucji programowej, odświeżając gdyński festiwal, w przypadku drugiej - pokazał trójmiejskiej publiczności kilka filmów, których w innych okolicznościach jeszcze długo nie miałaby szansy obejrzeć.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Korzeniowskiego w Gdańsku

SMS Sztorm.21

Za wdrożenie "Karty do kultury". Pomysł połączenia karty bibliotecznej i rabatowej okazał się strzałem w dziesiątkę, o czym świadczą tysiące użytkowników. "Karta do kultury" nie tylko upraszcza wypożyczenie książki, ale pozwala także kupić taniej książkę, bilet do kina, teatru, opery, galerii, muzeum czy na koncert.

***

Wydarzenie

Festiwal Actus Humanus

Za niebanalny, autorski program nawiązujący do okresu Bożego Narodzenia oraz gwiazdorską obsadę nowego, gdańskiego festiwalu prezentującego arcydzieła muzyki dawnej. Za tchnięcie ducha w skomercjonalizowaną przedświąteczną rzeczywistość.

Festiwal C3

Za formułę, skupiającą projekty z pogranicza awangardy muzyki popularnej i klasycznej, która sprawia, że elitarna muzyka odnajduje drogę do współczesnego słuchacza.

Festiwale Streetwaves i Narracje

Choć to dwie różne imprezy, zdecydowaliśmy się nominować je razem, bo oprócz podobnego składu organizatorów, łączy je idea wychodzenia ze sztuką do ludzi, działania w przestrzeni miejskiej, często pomijanej przez inne wydarzenia kulturalne (festiwal Streetwaves odbywał się w tym roku m.in. na Przeróbce, Narracje - na Dolnym Mieście).

Festiwal Wybrzeże Sztuki

Organizowana przez Teatr Wybrzeże czwarta edycja festiwalu była dużym wydarzeniem. W Polsce co roku odbywa się kilkaset festiwali teatralnych. Jednak możliwość obejrzenia na jednej imprezie świetnych spektakli w reżyserii Grzegorza Jarzyny, Jana Klaty, Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki czy Mai Kleczewskiej to ciągle rzadkość w skali całego kraju.

Open'er - najważniejsza polska impreza muzyczna obchodziła w tym roku jubileusz dziesięciolecia. Za kolejny krok w kierunku poszerzenia formuły, czyli zaproszenie gwiazdy pop - Prince'a, za sposób, w jaki wielu muzyków (m.in. formacje Pulp i Foals) poradziło sobie z fatalnymi warunkami meteorologicznymi, a także konsekwentne uczenie się na organizacyjnych niedociągnięciach z poprzednich lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji