Artykuły

Opinogóra. 200. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego

Szef Muzeum Romantyzmu w Opinogórze marzy, by w Krypcie Wieszczów Narodowych na Wawelu umieścić płytę pamiątkową poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu. Ale nie ma na to zgody.

Muzeum w Opinogórze, gdzie Krasiński jest pochowany (został tu przewieziony z Paryża, gdzie zmarł), ma wiele pomysłów na obchody tegorocznej, 200. rocznicy urodzin poety. Wśród nich jest specjalna msza w kościele św. Krzyża w Warszawie połączona z wystawą i recytacją utworów poety przez młodzież (luty). Także sesja naukowa w Dworze Krasińskich w Opinogórze przygotowana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i muzeum (kwiecień). Do tego wspomnieniowy koncert z udziałem artystów teatrów warszawskich (maj). Czy też festyn dla dzieci połączony z prezentacją srebrnych zabaweczek Zygmunta Krasińskiego ze Zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i dziecięcego mundurka szwoleżerskiego poety z Muzeum Wojska Polskiego (czerwiec).

Szef opinogórskiego muzeum Roman Kochanowicz pragnie też, by w tym roku płyta pamiątkowa poświęcona Krasińskiemu znalazła swoje miejsce w Krypcie Wieszczów Narodowych w podziemiach Królewskiej Katedry na Wawelu. Czyli tam, gdzie spoczywają Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Jest tam też płyta pamiątkowa poświęcona Cyprianowi Kamilowi Norwidowi - z brązową urną zawierającą ziemię z grobu poety z cmentarza Montmorency pod Paryżem. I medalion z wizerunkiem Fryderyka Chopina.

- Płyta poświęcona Norwidowi umieszczona została na Wawelu w 110. rocznicę jego śmierci, a urna z ziemią w 180. rocznicę urodzin. Medalion poświęcony Chopinowi z kolei został odsłonięty w 200. rocznicę urodzin tego genialnego kompozytora. Wobec tego oczywistym dla mnie jest, by na Wawelu umieścić płytę pamiątkową związaną z jeszcze jednym polskim wieszczem, którym bez wątpienia jest Zygmunt Krasiński - opowiada Roman Kochanowicz. - Podjęliśmy już odpowiednie działania. Na razie otrzymaliśmy jednak decyzję odmowną od prof. Jana Ostrowskiego, dyrektora Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Ale mogę obiecać, że nie ustaniemy w naszych staraniach. Tablica Zygmuntowi Krasińskiemu po prostu się należy.

Nie pierwszy to problem związany z wieszczami na Wawelu. W 1909 r. rozpętało się polskie piekiełko związane z pomysłem pochowania tam Juliusza Słowackiego. Sprzeciwiał się temu krakowski kardynał Jan Puzyna, a powodem były słowa umieszczone w "Beniowskim": "Polsko, Twa zguba z Rzymie". Ostatecznie na obecność Słowackiego na Wawelu uparł się marszałek Józef Piłsudski, wypowiadając przy tym pamiętne słowa: "Wieszcz zasługuje na to, żeby być równy królom". - Pod tym względem nie mamy problemu z Zygmuntem Krasińskim, bo strona kościelna jest przychylna naszemu pomysłowi - podkreśla dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Rozmowy w sprawie umieszczenia tablicy poświęconej Zygmuntowi Krasińskiemu ciągle trwają. W piątek nie udało nam się skontaktować z prof. Janem Ostrowskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji