Artykuły

Poznań. Teatr Nowy w 20. rocznicę śmierci Łomnickiego

Projekcje uwiecznionych na taśmie europejskich inscenizacji "Króla Leara" przygotował z okazji 20. rocznicy śmierci Tadeusza Łomnickiego poznański Teatr Nowy. W sobotę obejrzeć będzie można telewizyjny materiał z prób prowadzonych w poznańskim teatrze w 1992 roku.

Wybitny aktor, reżyser, pedagog, założyciel i pierwszy dyrektor Teatru Na Woli w Warszawie zmarł 22 lutego 1992 r. podczas próby szekspirowskiego "Króla Leara" (na zdjęciu) na scenie Teatru Nowego w Poznaniu. Od dziesięciu lat teatr nosi jego imię.

- Miałem okazję przyglądać się próbom do "Króla Leara". Pamiętam ten moment, który w pewien sposób zatrzymał życie tego teatru. Pomyślałem, że oddamy Łomnickiemu hołd w sposób, który jemu by się spodobał, stąd pomysł na projekcje najwybitniejszych inscenizacji "Leara" teatru europejskiego z minionych dwudziestu lat - powiedział dyrektor Teatru Nowego Piotr Kruszczyński.

Wśród wybranych inscenizacji znalazły się spektakle Luca Bondy, Franka Castorfa i Roberta Wilsona.

- Zapraszamy widzów do projekcji i wspólnych dyskusji na temat tego, co wydarzyło się w reinterpretacji klasyki od chwili śmierci Tadeusza Łomnickiego. W niedzielę zaproponujemy natomiast najnowszą inscenizację szekspirowską Oskarasa Korsunowasa, to będzie "Miranda" według "Burzy" w wykonaniu Teatru Miejskiego w Wilnie - zapowiedział Kruszczyński.

Spektaklom od piątku towarzyszyć będzie dwudniowe Forum Fotografii Teatralnej z udziałem fotografów Wojciecha Plewińskiego i Thomasa Aurina. W ramach forum zaprezentowane zostaną m.in. fotografie Mariusza Stachowiaka, który dokumentował przygotowania do premiery "Króla Leara" z udziałem Łomnickiego.

- Dokumentacja tych prób sprzed dwóch dekad to jest ponad sto zdjęć z różnych faz pracy, gdzie widać, jak rola dojrzewa w sylwetce, twarzy, mimice Tadeusza Łomnickiego. To także, pozyskany dzięki uprzejmości TVP, ponaddwugodzinny materiał filmowy z prób - powiedział Kruszczyński.

Materiał telewizyjny z prób do "Króla Leara" zaprezentowany zostanie w sobotę na Scenie Nowej. Tam też odbywają się pozostałe projekcje szekspirowskich inscenizacji.

Tadeusz Łomnicki 22 lutego 1992 zasłabł na scenie w czasie próby i wkrótce po tym zmarł nie odzyskawszy przytomności. Ostatnie jego słowa były słowami Leara: "Więc jakieś życie świata przede mną. Dalej, łapmy je, pędźmy za nim, biegiem, biegiem!" Po jego śmierci Jan Kott napisał: "Odszedł jeden z największych aktorów w jego pokoleniu. W Polsce i na świecie".

W pierwszą rocznicę śmierci aktora we foyer teatru odsłonięto upamiętniającą Tadeusza Łomnickiego-Leara tablicę dłuta prof. Gustawa Zemły. W 2002 roku Teatrowi Nowemu w Poznaniu nadano imię Tadeusza Łomnickiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji