Artykuły

"Koty" made in Poland

Teatr Roma przygotowuje kolejny musical. Tym razem szef sceny Wojciech Kępczyński pracuje nad "Kotami". Premiera odbędzie się l0 stycznia, a pokazy przedpremierowe już ruszyły.

"Koty to musical Andrew Lloyda Webbera do tekstów Thomasa Stearnsa Eliota. Reżyseruje - Wojciech Kępczyński, tłumaczenie - Daniel Wyszomirski, kierownictwo muzyczne - Maciej Pawłowski, choreografia - Jacek Badurek i Iwona Runowska, praca nad kocim ruchem - Damian Kacperski, scenografia - Janusz Sosnowski, kostiumy - Dorota Kołodyńska, fryzury - Jaga Hupało. charakteryzacja - Sergiusz Osmański, produkcja - Marek Szyjko.

Musical "Cats" wystawiany był w 300 miastach w 26 krajach. Jego światowa premiera odbyła się w maju 1981 r. w New London Theatre. W maju 2003 musical "Cats" zdjęty został z londyńskiego afisza jako najdłużej grane przedstawienie w dziejach angielskiego teatru. W ciągu 21 lat obecności na londyńskiej scenie zagrano je 9 tys. razy. W samym Londynie spektakl zarobił 136 mln funtów, a obejrzało go ponad 8 mln ludzi. Jeden z największych przebojów z "Cats" - utwór "Memory" - doczekał się 150 interpretacji. Sięgały po niego gwiazdy, m.in. Barbara Streisand i Sarah Brightman.

W Romie trwają ostatnie przymiarki kocich kostiumów, poprawki peruk. Choć oficjalna premiera tego słynnego musicalu Andrew Lloyda Webbera dopiero 10 stycznia, Roma zaprasza widzów na pokazy przedpremierowe.

Jak mówi Wojciech Kępczyński. reżyser spektaklu, Teatr Muzyczny Roma jako jedyny na świecie ma obecnie prawa do wystawiania własnej wersji (non-replica production) musicalu Andrew Lloyda Webbera. Pięć lat trwały rozmowy z Really Useful Group, właścicielem praw do tytułu. I wreszcie w lutym Roma otrzymała zgodę na wystawienie własnych "Kotów". Warunek umowy - odejście od wersji londyńskiej i fantazjowanie.

Akcja warszawskich "Kotów" rozgrywa się na podwórzu wytwórni filmowej, wśród starych dekoracji. - Powiedzmy, że dzieje się to w Warszawie, ale nie staramy się trzymać polskich realiów. Nie będziemy tańczyć oberka i poloneza, nie będzie aluzji do współczesnych polityków, aktorów. Nie będzie Leppera ani pani Beger. Choć nie ukrywam, że początkowo myślałem, aby dyskretnie wskazać na podobieństwa do postaci z naszego życia publicznego. Sugerowałem się tym, że Eliot tworzył swoje "Koty" wzorując się na konkretnych osobach - swoich znajomych - i odniesienia te były dla Anglików czytelne. Jednak szybko zrozumiałem, że to nie ma sensu. I skupiłem się na kocich charakterach. Przedstawiamy koci świat, który jak w soczewce opowiada o naszych ludzkich małych i dużych problemach - opowiada Kępczyński.

Aby poznać kocie charaktery, reżyser zorganizował warsztaty dla aktorów, podczas których mieli zajęcia m.in. z psychiki kociej.

Większość imion kotów została przetłumaczona na polski. Jest Myszołap, Galaretka, Promyczek. Dodano nowe postaci - kotów-tancerzy.

Długo trwały poszukiwania jednej z najefektowniejszych ról - Grizabelli, która zaśpiewa słynny utwór "Memory". W premierowej wersji zagra ją wokalistka jazzowa Iza Zając.

Ciekawostką jest też to, że orkiestra będzie grała na żywo nie na scenie, jak dotąd, ale w naszej sali kameralnej. Aktorzy będą widzieć dyrygenta na monitorach umieszczonych nad widownią. To na West Endzie i Broadwayu typowa praktyka musicalowa, która gwarantuje absolutną czystość dźwięku.

Spektakle przedpremierowe - 30 grudnia, 3, 4, 8 i 9 stycznia. Spektakl sylwestrowy - 31 grudnia. Pierwsza premiera - 10 stycznia, druga premiera - 11 stycznia.

Sponsorzy: BRE Bank - sponsor główny, prezydent miasta st. Warszawy.

OD GAZETY

2 pojedyncze bilety na przedpremierowy spektakl "Kotów" 8 stycznia na godz. 19 dostaną osoby, które jako pierwsze zadzwonią dziś do nas po godz. 11. Tel. 367 30 00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji