Artykuły

Warszawa. Wielki fresk Prokofiewa w Wielkim

Teatr Maryjski z Sankt Petersburga przywozi do Opery Narodowej słynną inscenizację "Wojny i pokoju".

Zwolennicy monumentalnych widowisk będą usatysfakcjonowani, na scenie pojawi się ponad 60 postaci, nie licząc tłumu chórzystów, tancerzy i statystów. W sumie 27 i 28 marca zobaczymy więc ponad 550 wykonawców, dla których uszyto 1200 kostiumów.

Nie o sam monumentalizm jednak chodzi. Petersburska "Wojna i pokój" Sergiusza Prokofiewa, wyreżyserowana przez znakomitego filmowca Andrieja Konczałowskiego, a muzycznie prowadzona przez Walerego Gergiewa to jedna z najgłośniejszych inscenizacji ostatniej dekady. Powstała w koprodukcji z Metropolitan w Nowym Jorku, była pokazywana w Opera Bastille w Paryżu czy Tokio.

Poza ojczyzną dzieło Prokofiewa bardzo rzadko bywa wystawiane. Czy jednak cudzoziemcy potrafią wczuć się w niuanse historii opartej na arcydziele literatury rosyjskiej: powieści "Wojna i pokój" Lwa Tołstoja. Praca zajęła Prokofiewowi 12 lat życia, rozpoczął ją tuż przed wkroczeniem wojsk hitlerowskich do Związku Sowieckiego w 1941 r. Koncertowa prezentacja opery odbyła się w 1944 r. w Moskwie, ale potem kompozytor dopisał kolejne sceny. Całości nie ujrzał już na scenie, premiera wszystkich 13 obrazów odbyła się dopiero w 1959 r. w Teatrze Bolszoj w Moskwie.

To będzie pierwsza wizyta w Polsce Teatru Maryjskiego zaliczanego do najważniejszych scen operowych świata. Od kilku lat Opera Narodowa nawiązała z nim współpracę, dyrektor teatru Walery Gergiew dyrygował u nas przedstawieniami "Eugeniusza Oniegina" i "Damy pikowej", petersburska publiczność oglądała "Madame Butterfly" w inscenizacji Mariusza Trelińskiego, który wspólnie z Borisem Kudličką wystawił tam też "Jolantę" Czajkowskiego i "Aleko" Rachmaninowa. Petersburg gościł dwukrotnie Polski Balet Narodowy, a jeszcze w tym sezonie w Warszawie odbędzie się premiera "Słowika" Strawińskiego w inscenizacji przeniesionej z Teatru Maryjskiego.

- Przyjazd ogromnego zespołu z "Wojną i pokojem" to niesłychanie kosztowne przedsięwzięcie - podkreśla dyr. Waldemar Dąbrowski. - Bez udziału sponsorów nie mogłoby dojść do skutku. Wiedziałem, że nie znajdę jednego partnera, zwróciłem się do wielu i na szczęście udało się. Stanowi to kolejny dowód, że społeczna odpowiedzialność biznesu nie jest pojęciem pustym.

Sponsorem głównym prezentacji "Wojny i pokoju" jest PKN Orlen, firma niemająca dotąd bliższych więzi z Operą Narodową. Wsparcia udzielili też Kulczyk Investments, PKO BP, Orange, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Giełda Papierów Wartościowych, Deutsche Bank i Xerox. Honorowy patronat objął prezydent Bronisław Komorowski.

Przyjazd Teatru Maryjskiego poprzedza duża kampania promocyjna, w całym kraju w marcu pojawiło się 220 citylightów i 160 billboardów. Zainteresowanie widzów i bez niej jest ogromne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji