Artykuły

Warszawa. Premiera "Mistrza i Małgorzaty" w Rampie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Teatr Rampa na Targówku zaprasza 27 marca o godz. 19.00 na na premierę "Mistrza i Małgorzaty".

Nowa adaptacja dzieła Bułhakowa autorstwa i w reżyserii Michała Konarskiego. Będzie to opowieść o odwiecznym pojedynku Dobra ze Złem, o wielkiej bitwie między szatanem i Małgorzatą o duszę i ciało jej ukochanego Mistrza, która odbywa się w centrum Moskwy połowy lat 30-tych XX wieku. Trzęsące światem moskiewskiej kultury, butne i pewne siebie towarzystwo bywalców artystycznej restauracji Gribojedow, zetrze się w śmiertelnym boju ze świtą Wolanda, odwiecznymi rosyjskimi demonami, które bezwzględnie wykorzystają każdą ludzką słabość i ułomność, by zwyciężyć i wykreować świat pełen absurdu, paranoi i zniewolenia.

Między tymi zbrojnymi hufcami zobaczymy parę zakochanych zwykłych ludzi - Małgorzatę i Mistrza, którzy tylko pragną odrobiny miłości i małego ciepłego szczęścia. Jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić?

Czy bywalcy Gribojedowa będą potrafili się oprzeć deszczowi banknotów "z nieba"? Czy w świecie ukształtowanym przez moralność narzuconą przez system negujący istnienie jakiejkolwiek metafizycznej "siły wyższej" człowiek ma szansę przeciwstawić się złu? Czy słowa Berlioza, że "o wszystkim decyduje człowiek" to trafna odpowiedź na pytanie Wolanda: "Skoro nie ma Boga, kto kieruje życiem człowieka?" Czy w Moskwie, w której Stalin rozkazał w 1931 roku wysadzić największy rosyjski Sobór Zbawiciela, owemu "człowiekowi" może się jeszcze wydawać, że o czymkolwiek decyduje? Co sprawia, że Małgorzata, jako jedyna ma odwagę przeciwstawić się szatanowi i jakim cudem wygrywa ten pojedynek na śmierć i życie?

Czy Bułhakowowski Jeszua Ha-Nocri i Piłat mają cokolwiek wspólnego z Ewangelią, czy to tylko mroczna wizja, którą Woland przedstawia Iwanowi Bezdomnemu i Miszy Berliozowi na Patriarszych Prudach?

W akcję komediodramatu wplatają się utwory Izaaka Dunajewskiego z radzieckich filmów propagandowych z tamtych lat: Wołga, Wołga i Świat się śmieje.

Katamaran Teatralny

Poświęconą misji teatrów - instytucjonalnych i pozainstytucjonalnych - w Łodzi

oraz związkom teatru łódzkiego z przemianami teatru poza naszym miastem

Miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, Mała Scena

24 marca 2012, sobota

10:00 - 11.30

prof. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska - Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997

dr Piotr Olkusz - Teatr lokalnej wspólnoty, czyli dla kogo istnieje teatr

dr Dariusz Leśnikowski - Płynna tożsamość. Od feminizmu do queer

mgr Marta Kula - Taniec w Europie - taniec w Łodzi

12:00 - 13.30

Dyskusja panelowa o misji teatrów łódzkich z udziałem dyrektorów łódzkich teatrów: Ewy Pilawskiej (Teatr Powszechny), Grażyny Posmykiewicz (Teatr Muzyczny), Zdzisława Jaskuły (Teatr Nowy), Jacka Owczarka (Teatr Tańca Alter), Tomasza Rodowicza (Chorea) oraz Mariana Glinkowskiego.

Prowadzenie: prof. UŁ dr hab. Małgorzata Leyko i dr Piotr Olkusz

Bilety w cenie 50 PLN - normalny i 40 PLN - ulgowy

UWAGA: DLA GRUP SZKOLNYCH BILETY W CENIE 30 PLN!!!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji