Artykuły

Zielona Góra. Ukazały się sztuki lubuskich autorów

Nakładem zielonogórskiej oficyny ProLibris ukazała się "Antologia dramatu lubuskiego" pod redakcją Andrzeja Bucka.

"Antologia..." stanowi pierwszą tego typu publikację na lubuskim rynku wydawniczym prezentującą stan lubuskiej dramaturgii.

Jest to wybór sztuk teatralnych, autorów: Ireneusza Kozioła, Iwony Kusiak, Czesława Markiewicza, Mariusza Puchalskiego, Wojciecha Śmigielskiego. Każda sztuka została uzupełniona autorską notą bio-bibliograficzną, która prezentuje lubuskie środowisko osób piszących sztuki teatralne, zarówno tych bardzo młodych, jak i tych z długoletnim stażem pisarskim. Całość opatrzona została Posłowiem dra Andrzeja Bucka (autora książek: m.in. "Lubuski Teatr 1971-2003", "Teatr Drewniana Kurtyna") wprowadzającym w specyfikę gorzowskiego i zielonogórskiego środowiska teatralnego.

Publikacja obrazuje dokonania autorów w tym, uważanym za najtrudniejszy, rodzaju pisarstwa. "Antologia dramatu lubuskiego" zapełniła na rynku wydawniczym lukę na tego typu publikacje, w sposób przekrojowy, a zarazem pełny prezentujące stan lubuskiej dramaturgii z ostatnich kilku lat.

Publikacja "Antologii" upowszechnia dorobek teatralny regionalnych twórców dramatycznych oraz przybliża czytelnikom aspekty tematyczne poruszane w sztukach teatralnych, w tym: nawiązujące do historii regionu: sportowe (Edward Jancarz) i społecznościowe ( tzw. Spór o Dom Katolicki) 1960. Odbiorcy mogą zapoznać się z wyborem sztuk teatralnych, dokonanych przez redaktora, liczących się dramaturgów z województwa lubuskiego. Całość uzupełniają Varia - rozdział zawierający anegdotyczny opis niektórych premier zamieszczonych tekstów.

W Posłowiu zamieszczonym w "Antologii" redaktor pisze:

Tymczasem prześledźmy jeszcze inne zagadnienie: czy w biografiach lubuskich pisarzy często pojawiał się gatunek pisarski jakim jest dramat.

Otóż już w 1945 roku powstała sztuka teatralna w czterech odsłonach zatytułowana Prawdziwe oblicze autorstwa Piotra Kłucińskiego i Janiny Ertner. Jej premierę opisał w książce wspomnieniowej Mieczysław Turski Takie to były czasy. Rzecz się dzieje w 1944 roku w Warszawie i w 1945 na Ziemiach Zachodnich.

Z kolei 18 lutego 1961 roku w Lubuskim Teatrze Marek Okopiński wystawił sztukę Ireny Kubickiej i Alicji Zatrybówny zatytułowaną Ocalenie. Autorki to dziennikarki pracujące w prasie zielonogórskiej (Kubicka przez wiele lat w dwutygodniku społeczno-kulturalnym "Nadodrze", Zatrybówna to publicystka "Gazety Zielonogórskiej" i "Gazety Lubuskiej"). Warto dodać, że przy realizacji scenicznej tekstu pracował Stanisław Hebanowski, jako dramaturg, a w spektaklu grali m.in. H. Machalica, H. Winiarska czy H. Lubicz.

Pan Kepler raczy umierać to tytuł monodramu wydanego przez Oficynę Pro Libris w 1997 roku autorstwa Jana Kurowickiego. Tekst jest literackim portretem wybitnego astronoma.

W roku 1998 ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej AND antologia dramatów Artura Belinga i Marka Zgaińskiego pt. Dramatki (cztery sztuki) zawierająca następujące teksty: Zastępstwo, Zdechł kanarek, Miłość na telefon, Peep show czyli zastępstwo drugie.

Nadmieńmy, że tekst autorów Zdechł kanarek wystawił za dyrekcji Piotra Bogusława Jędrzejczaka w Lubuskim Teatrze Krzysztof Prus. Później na afiszu teatru pojawił się jeszcze inny tekst z antologii pt. Miłość na telefon w reżyserii autorów. Dramaty autorów Belinga i Zgaińskiego wyraźnie nawiązują do poetyki utworów Bogusława Schafera.

W przywołanej wcześniej "Antologii" zamieszczono teksty, które zostały wystawione w lubuskich teatrach w ostatnich latach, a ich autorzy związani są, bądź byli w przeszłości, z regionem, który określamy terminem Ziemia Lubuska czy województwo lubuskie.

"Antologia" stanowi wybór utworów dramatycznych pozwalający sięgnąć jedynie po dzieła najwartościowsze. Dramaty powstałe w ciągu ostatnich kilkunastu lat układają się w obraz historii regionu, pokazują też, jakim wyzwaniom musieli sprostać ich autorzy, piszący często na zamówienie dyrektorów Teatrów. Tytuły zawarte w publikacji mają za sobą nie tylko próbę sceny, ale i znaczące premiery. Antologia jest cennym źródłem wiedzy o dramacie lubuskim, kompendium wiedzy dla środowisk akademickich i artystycznych

w województwie.

Książkę wydano nakładem zielonogórskiej oficyny ProLibris.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji