Artykuły

Warszawa. Dąbrowski pełnomocnikiem ds. otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich

Minister kultury Bogdan Zdrojewski ustanowił Waldemara Dąbrowskiego swoim pełnomocnikiem do spraw otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich. Dąbrowski ma doprowadzić budowę muzeum do końca i odpowiadać za otwarcie placówki jesienią 2013 r.

Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński, Dąbrowski został pełnomocnikiem ministra na mocy zarządzenia z 30 maja.

Do zadań Dąbrowskiego będzie należeć m.in. reprezentowanie ministra kultury w sprawach dotyczących organizacji otwarcia muzeum, a także opracowanie harmonogramu otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, prezydent m.st. Warszawy, Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny oraz dyrektorem Muzeum.

Niezależnie od powołania pełnomocnika ministra, ciągle trwają rozmowy w sprawie powołania dyrektora Muzeum. W marcu p.o. dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Agnieszka Rudzińska złożyła rezygnację ze stanowiska.

Dąbrowski będzie łączył funkcję pełnomocnika oraz dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Według ministra Zdrojewskiego optymalnym terminem otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich jest jesień 2013 r.

Waldemar Dąbrowski to absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Był współzałożycielem i dyrektorem Klubu Riviera-Remont (1973-78. W 1982 roku objął, wraz z Jerzym Grzegorzewskim, dyrekcję Centrum Sztuki Studio w Warszawie. W 1984 r. z Franciszkiem Wybrańczykiem utworzył orkiestrę Sinfonia Varsovia. W 1990 roku został wiceministrem kultury i sztuki - Szefem Komitetu Kinematografii. Sprawował ten urząd przez cztery lata.

W 1998 r. objął stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W latach 2002-2005 pełnił funkcję ministra kultury. W 2008 roku został mianowany przez Zdrojewskiego przewodniczącym Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego, przypadającego w 2010 roku. Od października 2008 r. jest ponownie dyrektorem naczelnym Opery Narodowej.

MHŻP jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury. Zwiedzający będą mogli poznać dzieje narodu żydowskiego oraz jego kulturę tworzoną na ziemiach polskich przez blisko tysiąc lat. Powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji