Artykuły

Łódź. Projekt Niżyński u Jaracza

W Teatrze im. Stefana Jaracza trwają przygotowania do spektaklu "Niżyński".

Projekt inspirowany jest wstrząsającymi Dziennikami Wacława Niżyńskiego [na zdjęciu] powstałymi w ciągu sześciu tygodni dzielących ostatni występ publiczny od zamknięcia w szpitalu psychiatrycznym. Na potrzeby przedstawienia powstaje obszerny materiał filmowy będący wizualizacją stanów emocjonalnych Wacława Niżyńskiego, oraz rekonstruujący jego oryginalne układy choreograficzne i kostiumy W realizacji projektu konsultantem jest Tadeusz Nasierowski, psychiatra, autor znakomitej książki o życiu i twórczości Wacława Niżyńskiego "Gdy rozum śpi, a w mięśniach rodzi się obłęd".

W roli Wacława Niżyńskiego zobaczymy Kamila Maćkowiaka, absolwenta Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi.

Projekt jest realizowany przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach przedsięwzięcia Warszawa - Moskwa/Moskwa -Warszawa 2005/2006. Spektakle będą zaprezentowane w kilku miastach Polski oraz za granicą.

Wacław Niżyński (1889-1950), tancerz i choreograf polskiego pochodzenia, który zrewolucjonizował sztukę baletową. Odrzuciwszy XIX - wieczne kanony, traktował swe widowiska baletowe jako równorzędną syntezę tańca, muzyki i scenografii, nasycał je dramatyzmem i ekspresją, dążył do podporządkowania wszystkich środków baletowego wyrazu - tańca, pantomimy i mimiki. Niżyński nadał zupełnie nowy kierunek i nowy styl męskiemu tańcowi klasycznemu, wywarł olbrzymi wpływ na sztukę choreograficzną dwudziestego stulecia. U szczytu powodzenia zaczął zdradzać objawy choroby psychicznej, by w wieku trzydziestu lat zakończyć karierę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji