Artykuły

W stanie zawieszenia

Po II wojnie światowej w tego typu obozach umieszczano osoby, które znalazły się poza swoim państwem. Nie brako­wało w nich Polaków - zwłasz­cza żołnierzy, byłych jeńców, których wojenne losy rozrzuci­ły po Europie.

Tadeusz Borowski był jed­nym z dipisów w obozie we Freimann, w okolicach Mona­chium. Wyniesione stamtąd przeżycia, doświadczenia i ob­serwacje stały się kanwą jego opowiadania "Bitwa pod Grunwaldem". Jego bohaterowie ostatnie lata wojny spędzili w obozach. Teraz, po zawiesze­niu broni, zamiast Niemców pilnują ich Amerykanie, ale po­za tym niewiele się zmieniło. W niewoli przyzwyczaili się do marazmu i... wycofali się z życia.

Nie mają ochoty działać. Wy­zuci z uczuć, kierują się przede wszystkim egoizmem i wła­snym interesem. Podobnie jak główny bohater i narrator opo­wieści Tadeusz nie myślą o przyszłości, żyjąc z dnia na dzień. Są jakby poza czasem i światem realnym.

Mało dziś wspominany i rzad­ko obecny w podręcznikach hi­storii okres powojennego zasto­ju oraz niepewności ma być punktem wyjścia spektaklu Marka Fiedora. Reżyser często sięga po teksty współczesne, m.in. Tadeusza Różewicza, Ma­riusza Sieniewicza, Tony'ego Kushnera. Tym razem wykorzystu­je prozę Borowskiego, by poka­zać polską społeczność w stanie zawieszenia po tragicznych wy­darzeniach lat 1939 -1945.

Doświadczenia wojenne i obozowe nie zweryfikowały poglądów bohaterów - po wy­zwoleniu przeżyli dramat oca­lonych, skazanych na łaskę swo­ich wybawicieli. Wśród pol­skich dipisów pogłębia się fru­stracja, chęć odwetu i rekompensaty za poniesione straty i zaznane cierpienia. A radość z odzyskanej wolności mącą kłótnie, polityczne spory - hi­storia znów zatacza koło. Czy brak krytycyzmu i umiejętności autorefleksji jest częścią naszej tożsamości narodowej? Odpowiedzi na to pytanie szukać można podczas sobot­niej premiery.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji