Artykuły

Warszawa. Nie ma decyzji dotyczącej WST

Jest zgoda na połączenie Teatru Dramatycznego z Teatrem Na Woli w jedną instytucję kultury pod wodzą Tadeusza Słobodzianka. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji urzędników, czy nowy Dramatyczny przejmie znów (jak przed laty) pieczę nad organizacją Warszawskich Spotkań Teatralnych. Od kilku lat opiekuje się nimi Instytut Teatralny im. Raszewskiego.

Jest zgoda na połączenie Teatru Dramatycznego z Teatrem Na Woli w jedną instytucję kultury pod wodzą Tadeusza Słobodzianka.

Decyzja Rady Warszawy zapadła w środę późno w nocy, po ostrej wymianie zdań między samorządowcami.

- To kolejny krok do zabijania teatru w stolicy - oceniali radni lewicy przeciwni łączeniu placówek. Radny Andrzej Golimont zwrócił uwagę, że wśród aktorów przyjęło się już określenie "Sloboplex" na teatralny konglomerat pod wodzą Tadeusza Słobodzianka. - Sloboplex jak multiplex, czyli coś dla mas, niekoniecznie na dobrym poziomie - wyjaśniał radny SLD.

Radni PO próbowali bronić decyzji. - Nawet teraz w kuluarach słyszałem opinie radnych, że miejskich teatrów jest w Warszawie za dużo, więc właśnie łączymy dwa w jeden, co pozwoli m.in. zmniejszyć koszty - ripostowała szefowa rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska (PO).

Teatr Na Woli przestanie istnieć jednak tylko formalnie. Od października stanie się Średnią Sceną Teatru Dramatycznego. I to tu zespół będzie mógł grać na wypadek remontu Dużej Sceny w Pałacu Kultury i Nauki. Będzie też współpracował z Laboratorium Dramatu, założonym blisko 10 lat temu przez Słobodzianka. Formalnie Laboratorium nie będzie włączone uchwałą rady w tę instytucję.

- Ale Dramatyczny może współpracować na zasadzie umowy z fundacją prowadzącą Laboratorium, tak jak to do tej pory robił Teatr Na Woli - wyjaśnia szef miejskiego Biura Kultury Marek Kraszewski.

Generalnie wolska scena ma zachować swoją dotychczasową linię repertuarową.

- W Warszawie są dziś trzy sceny o typowo dramatycznym repertuarze. To Narodowy, Polski i właśnie Dramatyczny. Dyrektorzy tych scen będą ze sobą uzgadniać repertuar, by był on jak najbardziej urozmaicony - zwraca uwagę dyrektor Kraszewski.

Słobodzianek w Dramatycznym ma prezentować różne nurty dramaturgii współczesnej: od eksperymentu, poprzez adaptacje literatury współczesnej, do klasyki światowej w nowych polskich przekładach. Mówi się na przykład o wystawieniu w Dramatycznym "Króla Edypa".

Przyszły dyrektor zapowiada jednocześnie, że nie zamierza, przynajmniej przez rok, zmniejszać zatrudnienia wśród artystów.

Kandydatura dramaturga. laureata Nagrody Nike za dramat "Nasza klasa" i dotychczasowego dyrektora Teatru Na Woli budziła kontrowersje w środowisku. Zespół Teatru Dramatycznego popierał innego pretendenta - Pawła Łysaka. Jednak urzędnicy zdecydowali po swojemu.

- Tadeusz Słobodzianek w krótkim czasie nadał Teatrowi Na Woli silną, wyrazistą, autorską twarz. Sprawił, że ta scena zyskała pełną widownię i swoją publiczność. Skoro udało mu się to z jedną sceną, zaufajmy mu, że osiągnie to także zarządzając dwiema - uzasadniał na sesji wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.

Teatr Na Woli zagrał w 2011 roku łącznie 263 przedstawienia dla 49 496 widzów. W tym czasie ponaddwukrotnie większy Dramatyczny zagrał 177 przedstawień, które obejrzało tylko 24 835 osób.

Frekwencja w Dramatycznym przez cały rok była taka jak średnia miesięczna warszawskich teatrów - tłumaczy wiceprezydent Paszyński.

To jednak nie zadowalało stołecznych decydentów. Dlatego postanowili nie przedłużać kontraktu z dotychczasowym dyrektorem sceny w PKiN Pawłem Miśkiewiczem. Kończy pracę 30 września.

Wczorajsza uchwała Rady Warszawy była tylko wyrażeniem intencji o połączeniu. Ostateczna decyzja (która jednak będzie już tylko formalnością) zapadnie jesienią.

Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji urzędników, czy nowy Dramatyczny przejmie znów (jak przed laty) pieczę nad organizacją Warszawskich Spotkań Teatralnych. Od kilku lat opiekuje się nimi Instytut Teatralny im. Raszewskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji