Artykuły

Dzieło Tadeusza Różewicza w Ateneum

Napisane w 1964 roku opowiadanie "Moja córeczka", pierwotnie było nowelą filmową. Pierwsza premiera teatralna dzieła Tadeusza Różewicza w reżyserii Jerzego Jarockiego odbyła się w Starym Teatrze w Krakowie. Kolejną ważną inscenizacją był spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Barańskiego (2000 r.) z niezapomnianym Zbigniewem Zapasiewiczem w roli Brudasa.

"Moja córeczka" pokazuje, do czego może doprowadzić bezgraniczna, ale zaborcza miłość rodzica do dziecka. Mirka, wychowywana pod szklanym kloszem, przenosi się z prowincji do Warszawy. Odwiedzający ją po pewnym czasie ojciec odkrywa, że jego ukochana córeczka straciła kontrolę nad swoim życiem. Grzeczna dziewczyna stalą się panienką lekkich obyczajów, którą teraz opiekują się nowi, wyrachowani "tatusiowie"... Realizacja "Mojej córeczki" w Teatrze Ateneum to kolejne spotkanie Marka Fiedora z Tadeuszem Różewiczem (w 2007 roku wyreżyserował on bowiem "Wyszedł z domu" w Teatrze Polskim w Poznaniu). - Dla mnie Różewicz jest, w najgłębszym i najszlachetniejszym tego słowa znaczeniu, realistą. Dotyka tego, co naprawdę w człowieku "jest". Ukazuje jego byt jako dramatyczny węzeł różnych aspektów: społecznego, kulturowego, uczuciowego, seksualnego, duchowego - mówi Marek Fiedor. - We współczesnej literaturze niewiele jest tak poruszających i przenikliwych diagnoz kondycji współczesnego człowieka. Różewicz pisze o Polsce i o tym, co się stało z nami w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat i zarazem o tym co się w ogóle dzieje z człowiekiem w związku z gwałtownym rozwojem cywilizacji. Jest bardzo "polski" i jednocześnie "uniwersalny". Wolny od wszelkiej literackiej doraźności i naszych prowincjonalnych kompleksów - jeden z nielicznych w Polsce pisarzy europejskich. Nie poucza, nie przewodzi, nie zabiera głosu. Po prostu tworzy literaturę - dodaje. W spektaklu Fiedora w roli ojca wystąpi Artur Barciś. Córeczkę Mirkę zagra zaś młodziutka Anna Gorajska - laureatka I nagrody tegorocznego Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, gdzie została wyróżniona za rolę Florentyny w przedstawieniu dyplomowym PWST w Krakowie "Zatopiona katedra" Gerta Jonke.

W pozostałych rolach m.in.: Halina Łabonarska, Dorota Nowakowska, Barbara Prokopowicz, Jerzy Kamas i Przemysław Bluszcz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji