Artykuły

Olsztyn. Międzynarodowa "Tosca" w filharmonii

Wystawieniem opery "Tosca" Giacomo Pucciniego w międzynarodowej obsadzie zakończy tegoroczny sezon artystyczny Warmińsko-Mazurska Filharmonia w Olsztynie. Przedstawienia odbędą się w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę.

PAP

Jak wyjaśnił w środę na konferencji prasowej dyrektor artystyczny filharmonii, dyrygent Piotr Sułkowski, pomysł wystawienia "Toski" w Olsztynie zrodził się jesienią ubiegłego roku. Wówczas warmińsko-mazurscy filharmonicy wyjechali na tournee do Hiszpanii, gdzie uczestniczyli w wystawieniu "Toski" w teatrach operowych w Pampelunie i Bilbao. Warmińsko-mazurska orkiestra towarzyszyła hiszpańskim śpiewakom.

Część hiszpańskich artystów, którzy występowali w tamtej inscenizacji, zaproszono do olsztyńskiego przedstawienia. Główne role powierzono jednak polskim śpiewakom. Toskę będzie kreować Łucja Zarzycka (sopran) śpiewająca w teatrach operowych w Niemczech; partię Mario Cavaradossiego zaśpiewa jeden z czołowych polskich tenorów Tomasz Kuk.

W pozostałych rolach wystąpią goście z zagranicy. Partię barona Scarpia, szefa policji, zaśpiewa amerykański baryton Christopher Robertson. Pozostałe partie solowe zaśpiewają hiszpańscy śpiewacy. Rolę byłego konsula Republiki Rzymskiej Cesare'a Angelottiego będzie kreował bas Francisco Javier Borda, tenor Vicenc Esteve zaśpiewa partię agenta policji Spoletty, Fernando Latorre (bas/baryton) wcieli się w rolę Zakrystiana, a bas Carlos Garcia Ruiz zaśpiewa partię żandarma Sciarrone.

Wystawienie "Toski" w filharmonii to pomysł Piotra Sułkowskiego, który realizował wiele przedstawień operowych. Przed objęcie w 2011 roku stanowiska dyrektora warmińsko-mazurskiej filharmonii był dyrektorem artystycznym w Operze Krakowskiej oraz dyrektorem muzycznym Opera Wildwood Festival w Arkansas (USA). Był także współtwórcą Krakowskiej Opery Kameralnej. Pracował również jako zastępca dyrektora Chóru Polskiego Radia.

W inscenizacji olsztyńskiej "Toski" soliści będą występować na scenie wspólnie z orkiestrą i chórem, bo w sali koncertowej filharmonii nie ma kanału orkiestrowego. Jak podkreśliła hiszpańska reżyserka spektaklu, Maria Luz Diaz, obecność orkiestry na scenie może jednak uatrakcyjnić przedstawienie, gdyż widzowie obserwują pełen plan akcji.

Solistom, muzykom i chórzystom filharmonii towarzyszyć będzie dziecięcy chór złożony z uczniów czterech szkół muzycznych: z Olsztyna, Lidzbarka Warmińskiego, Dywit i Działdowa.

Dyrektor Sułkowski poinformował też, że olsztyńscy melomani w najbliższym sezonie artystycznym będą mieli okazję obejrzeć przekazy na żywo spektakli z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Będą to m.in.: "Otello", "Aida" i "Rigoletto" Giuseppe Verdiego, "Parsifal" Richarda Wagnera i "Łaskawość Tytusa" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji