Artykuły

Tony Kushner zaskoczony

Realizacji w 30. krajach doczekał się dramat "Anioły Ameryki" Tony'ego Kushnera, wystawiony po raz pierwszy pięć lat temu w Los Angeles. W Polsce sięgnął po tę sztukę gdański Teatr "Wybrzeże", a premiera Aniołów Ameryki" w reżyserii Wojciecha Nowaka, ze scenografię Marka Chowańca i muzyką Briana Locka, odbyła się pod koniec marca br. Teraz autor sztuki gościł w Gdańsku, uczestnicząc w teatralnych warsztatach, dyskusji o homoseksualizmie i tolerancji oraz spotkaniu z dziennikarzami.

Obejrzał oczywiście gdańską inscenizację swego dramatu. Ocenił ją jako oryginalną, lecz odmienną od wszystkich dotychczasowych realizacji. Oczarowało go aktorstwo i kształt sceniczny spektaklu. Nie ukrywał natomiast zaskoczenia dokonanymi skrótami tekstu, zredukowaniem wątków politycznych i wyrugowaniem humoru pełniącego w oryginale bardzo ważną funkcję.

- Zdaję sobie sprawę z tego -powiedział - że zainteresowanie moim dramatem jest pochodną powszechnego zainteresowania problematyką AIDS i homoseksualizmu. Popularność tego utworu mnie samego trochę zaskakuje, gdyż ja traktuję go jako tekst polityczny, który obok kwestii gejowskiej porusza też zagadnienie "reaganizmu". Sztuka ma podtytuł "Fantazja gejowska na tematy narodowe". Kushner jest bowiem zwolennikiem nazywania zjawisk po imieniu, a nie ich przemilczania. Rolę dramaturga upatruje w stawianiu teatrowi wyzwań, a dotyczy to zarówno formy jak i treści sztuk.

"Anioły Ameryki" - mówił Kushner - są w pewnym sensie "produktem" toczącej się w Stanach od wielu już lat publicznej dyskusji o homoseksualizmie. W kraju takim, jak Polska, gdzie otwarcie o tych sprawach mówi się od niedawna, odbiór przedstawienia jest specyficzny. Wizyta w Polsce uświadomiła mi również, że Reagan, oceniany w USA zdecydowanie negatywnie, cieszył się u was sympatią, m.in. z uwagi na poparcie udzielane "Solidarności". Ale w tym samym czasie konsekwentnie niszczył związki zawodowe w Stanach. Pewne aspekty polityczne dramatu okazują się więc nieprzekładalne w innej rzeczywistości.

Tony Kushner jest Amerykaninem, wywodzącym się z litewskich Żydów. Jego ojciec pochodzi spod Kowna, rodzina matki - z Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji