Artykuły

O wszystkim czyli... o niczym

Na zaproszenie Teatru "Wybrzeże" przyjechał do Gdańska amerykański dramatopisarz Tony Kushner, autor sztoki "Anioły Ameryki", której premiera odbyła się pod koniec marca w reżyserii Wojciecha Nowaka.

(Inf. wł.) "Anioły Ameryki", sztuka poruszająca problemy polityczne i społeczne (tolerancji wobec homoseksualistów) Ameryki lat 80. została w gdańskiej realizacji, zdaniem autora, bardzo zmieniona i okrojona. "Zostały zmienione akcenty i znaczenie wielu wątków" - powiedział Tory Kushner, który nie ukrywał jednak, że w gdańskiej wersji bardzo podobało mu się aktorstwo. Mówił, że pisząc "Anioły Ameryki" krytykował Reaganowską homofobię i zwracał uwagę na złożony problem rosnącego zagrożenia AIDS. Przyznał, że nie myślał wówczas o możliwości wystawienia tego dramatu poza Stanami Zjednoczonymi, ani o trudności przełożenia skomplikowanych relacji politycznych (republikanie kontra demokraci) na język innych kultur i krajów. Dopiero teraz, po przyjeździe do Polski, zrozumiał jak inne panują mity i konotacje na przykład wokół postaci Ronalda Reagana, który w Europie Środkowej i Wschodniej identyfikowany jest z walką z komunizmem, a w Ameryce postrzegany jako "konserwatywne monstrum".

W niedzielę po spektaklu "Aniołów Ameryki" odbyło się nietypowe spotkanie widowni ze specjalistami z dziedziny psychologii społecznej, terapii narkomanów, leczenia i zapobiegania AIDS; wzięli w nim udział także Tony Kushner, przedstawiciele organizacji gejowskiej "Inicjatywa Gdańska", ksiądz katolicki i inne osoby. Wszyscy obecni nie mieli nawet szansy zabrać głosu, gdyż bohaterów dyskusji było aż dwudziestu. Cała rozmowa minęła się z celem, gdyż nie pomogła wyjaśnić żadnych kwestii ani na temat tolerancji wobec mniejszości homoseksualnych w Polsce, ani na temat kościelnej edukacji, ani leczenia narkomanów... Dyskusja miała niezłą temperaturę (oprócz naukowych wywodów akademików), ale była o wszystkim, czyli o niczym. Na problemy adopcji dzieci przez homoseksualne pary ostro zareagowała red. Barbara Szczepuła i wszyscy się rozeszli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji