Artykuły

Zakopane. Apel o utworzenie muzeum Witkacego

Współtwórca i b. kustosz Muzeum Karola Szymanowskiego, Maciej Pinkwart, zwrócił się do ministra kultury z apelem o utworzenie w Zakopanem Muzeum Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego. Wg resortu propozycja jest interesująca, ale za wcześnie na konkrety.

Pinkwart przekonuje, że o potrzebie powstania takiej placówki dyskutuje się od lat, nie tylko w środowisku zakopiańskim, ale także wśród wielu znawców i miłośników twórczości Witkacego w Polsce i na świecie.

- Witkacy jest marką, może nawet jedyną na świecie kojarzoną jednoznacznie z Zakopanem. Uważam, że muzeum jemu poświęcone stałoby się jednym z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc pod Giewontem - powiedział Pinkwart.

Pinkwart konsultował swój pomysł z wieloma znawcami i badaczami twórczości Witkacego m.in. z Anną Żakiewicz i Januszem Deglerem i od wszystkich dostał pełne poparcie tej inicjatywy.

- Chcemy stworzenia centrum wiedzy o Witkacym. Miałoby to być miejsce, w którym będą spotykać się ludzie zafascynowani tą osobą. Na świecie nie ma takiego miejsca, gdzie gromadzona jest informacja o Witkacym - przekonuje Pinkwart.

Do pomysłodawcy utworzenia muzeum wiele ludzi kieruje zapewnienia o chęci zdeponowania różnych pamiątek po Witkacym.

Zdaniem Pinkwarta w muzeum powinna znaleźć się część ekspozycyjna, przeznaczona na dzieła plastyczne, fotografie, dokumenty i pamiątki po Witkacym. Poza ekspozycją stałą w Muzeum Witkacego powinno znaleźć się miejsce na wystawy czasowe, prezentacje teatralne, filmowe i multimedialne, happeningi, artystyczne aranżacje przestrzeni, prelekcje, wykłady i dyskusje, oraz konferencje i sympozja naukowe.

Pomysłodawca chciałby, aby Muzeum Witkacego stało się częścią Muzeum Tatrzańskiego, które posiada sporą kolekcję dzieł i pamiątek po artyście. Jak powiedział PAP Anna Wende - Surmia z Muzeum Tatrzańskiego, placówka poświęcona Witkacemu jest w Zakopanem bardzo potrzebna. W Muzeum Tatrzańskim znajduje się m.in. 67 portretów autorstwa Witkacego.

Zdaniem Pinkwarta nowe muzeum mogłoby powstać już w 2015 roku; wówczas przypada 130. rocznica urodzin Witkacego.

Pinkwart chciałby, aby budowa nowego muzeum była finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy udziale środków unijnych, a utrzymywane w przyszłości przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Biuro Prasowe resortu kultury poinformowało PAP, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wysoko ceni dorobek Stanisława Ignacego Witkiewicza i odnosi się pozytywnie do idei upamiętnienia jego twórczości. "Projekt budowy muzeum Witkacego zapowiada się interesująco, ale obecnie jest za wcześnie na konkretne ustalenia i deklaracje" - informuje resort kultury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomina, że na grudzień tego roku planowane jest otwarcie przebudowanego i odnowionego Teatru Witkacego w Zakopanem. Projekt ten o wartości ponad 37 milionów złotych jest dofinansowany ze środków unijnych.

Od pomysłu dystansuje się Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który doceniając inicjatywę, "nie może aktualnie podjąć decyzji o powołaniu nowej instytucji kulturalnej z powodu możliwości budżetu województwa".

Pozytywnie o projekcie powstania muzeum wypowiada się burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Jego zdaniem miasto powinno się włączyć w utworzenie muzeum, bo Witkacy przez całe życie związany był z miastem pod Giewontem.

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy, malarz, fotografik, pisarz, dramaturg i filozof. Urodził się 24 lutego 1885 roku. Dzieciństwo i młodość spędził w Zakopanem. W wieku ośmiu lat pisał pierwsze utwory dramatyczne. Jako malarz zadebiutował w 1901 roku na wystawie w Zakopanem, gdzie zaprezentował dwa pejzaże. Po zdaniu matury w 1903 roku, rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Witkacy Stał się głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył w Zakopanem pracownię portretową "Firma portretowa S i I Witkiewicz" oraz Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne.

18 września 1939 r. Witkacy popełnił samobójstwo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji