Artykuły

Stefan Szmidt

Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu stał się miejscem, do którego zjeżdżają wybitni polscy artyści i utalentowana młodzież. A wszystko to dzięki STEFANOWI SZMIDTOWI, aktorowi Teatru Polskiego w Warszawie, założycielowi Fundacji Kresy 2000.

Stefan Szmidt [na zdjęciu] (62 lata) - aktor Teatru Polskiego w Warszawie, dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury i założyciel Fundacji Kresy 2000.

Urodził się w Szmidt 1943 roku w Biłgoraju, gdzie jego rodzice pracowali jako lekarze. W Majdanie Księżpolskim posiadłość mieli jego dziadkowie - Józef i Maria z Chetmońskich. Przyszły aktor ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące w Biłgoraju. Po maturze, w 1961 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Dyplom otrzymał w 1965 roku. Grał na scenach teatrów warszawskich - Rozmaitości i STS. Od 1978 roku jest aktorem Teatru Polskiego w Warszawie.

Stefan Szmidt gra na scenie już 40 lat. Karierę zaczynał w 1965 roku, w warszawskim Teatrze Klasycznym (teraz Studio). Debiutował w inscenizacji "Ondyny" Jeana Giraudoux. Zagrał w kilkudziesięciu filmach, m.in. "Hubalu", "Potopie".

Stefan Szmidt, żona Alicja i ich córka Dominika założyli Fundację Kresy 2000. Dzięki ich staraniom, w 1997 roku został otwarty Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu. Stał się on miejscem, do którego zjeżdżają wybitni polscy artyści i utalentowana młodzież. Fundacja Kresy 2000 przygotowała widowiska: "Pożegnanie sitarzy, co się nazywa żałosne" i "Powitanie sitarzy, co się nazywa radosne".

Gospodarze Domu Służebnego Alicja i Stefan Szmidtowie zostali uhonorowani nagrodą "Pro Publico Bono" za najlepszą inicjatywę obywatelską. W 2000 roku Rada Miasta Biłgoraj nadała aktorowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji