Artykuły

Kraków. Teatralna złota jesień

Krakowskie teatry nie dość, że kuszą nowościami i repertuarowymi spektaklami, to nie odmawiają innym gościny.

Premierowo

W Starym Teatrze Paweł Świątek wystawi "Pawia królowej", adaptację drugiej powieści Doroty Masłowskiej. Znajdziemy tu pełną humoru galerię postaci, groteskowych scenek i przerysowanych portretów, błyskotliwych i ciętych obserwacji. "Paw..."uwodzi przede wszystkim różnorodnością językową - czerpiąc z wielu stylistyk (piosenek, reklam, telewizji, sloganów politycznych, slangu młodzieżowego i środowiskowego), tworzy z nich unikalny, odrębny styl.

Teatr Ludowy złoży hołd oświeceniowemu gigantowi literatury, Denisowi Diderotowi i jego "Kubusiowi Fataliście..." Sztuka "Kubuś i jego Pan" w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego, utrzymana w duchu powiastki filozoficznej, a jednocześnie pikantna wariacja na temat powieści Diderota, to przede wszystkim żonglerka słowem. Jej bohaterowie - Kubuś, niezmordowany gawędziarz, i jego Pan, dystyngowany życiowy nieudacznik - umilają sobie podróż przez życie, opowiadając historie. Spodziewajmy się brawurowej gry aktorskiej i prawdziwie rubasznego humoru. Premiera 5 października na Dużej Scenie.

W Teatrze Nowym dwie nowości: Piotr Sieklucki wystawi "Gniew dzieci", sztukę inspirowaną literaturą piękną z okresu ostatniego stulecia, materiałami dokumentalnymi dotyczącymi pedofilii w Kościele katolickim oraz materiałami prasowymi, Maria Spiss z kolei bierze na warsztat sztukę Wernera Koflera "Tanzcafe Treblinka". Kofler odnosi się do nazistowskiej przeszłości Austrii i ukazuje człowieka w relacji z historią. Stawia też pytanie o poczucie współwiny i współodpowiedzialności jednostki za zbrodnie, których dokonały poprzednie pokolenia jego rodaków. Premierowe spektakle 19 i 20 października.

Czas na jubileusz! "Scenariusz dla trzech aktorów" na Scenie STU ma już... 25 lat. Od ćwierćwiecza sztukę Bogusława Schaeffera grają Andrzej i Mikołaj Grabowscy oraz Jan Peszek, wciąż na nowo wypełniając ją improwizacją, uchylając rąbka swej prywatności, prowadząc błyskotliwą, ciętą, czasem wręcz zajadłą dyskusję o świecie sztuki i swoim w nim miejscu. Szybkie tempo, dowcip, akrobacje skojarzeniowe i świeżość.

Thriller "Kłamczucha" Andrzeja Sadowskiego rozgrywa się w policyjnej sali przesłuchań. Kobieta postanawia przyznać się do zbrodni. W jej zeznaniach pojawia się jednak coraz więcej niedomówień. Kłamie czy mówi prawdę? Wystąpią: Anna Piróg-Karaszkiewicz, Andrzej Sadowski i Zbigniew Kozłowski. Premiera spektaklu odbyła się w czerwcu w Teatrze Zależnym, teraz będziemy mogli go oglądać w Teatrze Barakah (pierwsze pokazy 5-7 października).

Gościnnie

Stołeczny Teatr IMKA wystawi 25 października w krakowskiej Łaźni Nowej "Dzienniki" Witolda Gombrowicza. Spektakl Mikołaja Grabowskiego z ironią, nutą cynizmu i humoru opowiada losy aktora, który w dyskusji z samym sobą podejmuje dialog z tradycją rodzimej kultury, komentując bieżące wydarzenia polityczne dotyczące Polski i jej miejsca w Europie oraz świecie. Na nowohuckiej scenie zobaczymy m.in. Piotra Adamczyka, Magdalenę Cielecką, Iwonę Bielską, Tomasza Karolaka i Jana Peszka.

"Pod Mocnym Aniołem" to adaptacja słynnej książki Jerzego Pilcha, nagrodzonej w 2001 roku Literacką Nagrodą Nike. Przejmujący tekst, będący studium alkoholizmu z optymistycznym zakończeniem, na scenę Teatru Polonia przeniosła Magda Umer i tę właśnie realizację zobaczymy 8 października w Teatrze Bagatela z udziałem Zofii Zborowskiej, Zbigniewa Zamachowskiego i Wiktora Zborowskiego. Historia kończy się w momencie, w którym bohater wierzy, że miłość może uratować wszystko... Prof. Jerzy Jarzębski napisał: "Pilch, jeden z najwybitniejszych współczesnych prozaików, w książce tej nie traci nic ze swojego humoru, lekkości i wirtuozerii pióra. Opowiada nam historię dotykającą go w sposób najgłębszy - na śmierć i życie".

O rzeczach kontrowersyjnych inteligentnie i dowcipnie? W Operze Krakowskiej 15 października obejrzymy sztukę Marcina Szczygielskiego "Berek, czyli upiór w moherze" w reżyserii Andrzeja Rozhina, historię dwojga ludzi, których pozornie nie łączy nic poza wzajemną nienawiścią: wielkomiejskiego geja Pawła i Anny, typowej przedstawicielki "moherowych beretów".

22 października na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury stanie pięciu sympatycznych bohaterów w sile wieku, znanych ze sztuki Jana Jakuba Należytego Andropauza - męska rzecz! W spektaklu "Andropauza 2, czyli męska rzecz być z kobietą" w reżyserii Macieja Damięckiego poznamy przygody roztańczonych, rozśpiewanych i pełnych wigoru pensjonariuszy - członków kultowej formacji tanecznej "Andropauza Dance".

28 października na Dużej Scenie Teatru Ludowego wystąpi Hanna Śleszyńska jako "Kobieta pierwotna", poszukująca zabawy, korzystająca z życia, otwarta, samowystarczalna, ale w głębi serca marząca o poważnym związku z odpowiednim mężczyzną. "Kobieta pierwotna" Sigitasa Parulskisa w reżyserii Arkadiusza Jakubika to pikantna i rubaszna charakterystyka związków damsko-męskich.

Tanecznie

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na organizowane od ponad 20 lat każdej jesieni Krakowskie Spotkania BaletOFFowe. Tutaj Kielecki Teatr Tańca zabierze nas do świata z pogranicza jawy i snu. Spektakl "Sen" (19 października) składa się z sekwencji pozornie niezwiązanych ze sobą scen. 20 października Krakowski Teatr Tańca zaprezentuje przestrzenny projekt ruchowy "R.U..C...H....G.....A......LL.......E........R.........Y", inspirowany malarstwem i rzeźbą, a dedykowany architekturze Nowohuckiego Centrum Kultury. Art Color Ballet (21 października), łącząc bodypainting i choreografię, w spektaklu "Tabula rasa" stworzy na scenie wrażenie malarstwa ożywionego. Tego wieczoru zobaczymy również prezentowany już na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych Ulica 25 Street Art projekt "everybodyskin" Barbary Wysoczańskiej z krakowskiego Teatru Tańca DF oraz Margherity Berghamo Meneghini - współzałożycielki hiszpańskiej grupy Les filles Föllen. Tegoroczna edycja baletOFFu została poszerzona o część konkursową dla młodych tancerzy Kontrakcja - Krakowskie Otwarte Nowe Taneczne Akcje i Reakcje (20 października). Będzie można zobaczyć także wystawę fotografii Art Color Ballet oraz "Urban Balet - czyli balet w przestrzeni miejskiej" Macieja Rauera. Szczegółowy program na stronie: www.nck.krakow.pl.

Tanecznie będzie również w Tarnowie - podczas drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta (19-28 października) zobaczymy kilkanaście spektakli zawodowych teatrów tańca z Polski i Europy, reprezentujących różnorodne style choreograficzne, bogactwo technik tańca i wyrazu muzycznego. Wystąpią m.in. warszawski Teatr Akt i Melkart Ball, Teatr Tańca JANT-BI z Senegalu, szwedzki Cullberg Ballet, Sopocki Teatru Tańca czy portugalski Campanhia de Dança de Almada. Imprezie towarzyszyć będą próby otwarte dla publiczności, spotkania z artystami, warsztaty tańca, pokazy filmów w ramach konkursu Dance Theatre Story. W programie znalazły się także wystawy: billboardowa Man in Emotion II i fotograficzna What is behind a curtain autorstwa Pauli Kajzar i Antonia Pellican oraz plenerowe widowisko videomappingu i tańca. Szczegółowy program na stroniewww.scenaotwarta.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji