Artykuły

Dolny Śląsk. Zarząd województwa powołał dyrektorów instytucji kultury

Dyrektorzy Opery Wrocławskiej, teatrów w Wałbrzychu i Legnicy oraz Filharmonii Dolnośląskiej zostaną na stanowiskach przez trzy kolejne sezony artystyczne - zdecydował zarząd województwa dolnośląskiego. W części tych instytucji wprowadzono plan naprawczy finansów.

Zarząd województwa dolnośląskiego przyjął uchwałę intencyjną ws. powołania dyrektorów instytucji kultury, które mu podlegają. Podjęcie uchwały ma związek z nowelizacją ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Przewiduje ona obowiązek zatrudnienia dyrektorów artystycznych na określoną liczbę sezonów - od trzech do pięciu. Zgodnie z jej zapisami dyrektorzy powołani dotychczas na czas nieokreślony pozostaną na zajmowanych stanowiskach nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r.

Do końca sezonu artystycznego 2015/2016 na stanowiskach zostaną: Danuta Marosz - dyrektor Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Ewa Michnik - dyrektor Opery Wrocławskiej, Zuzanna Dziedzic - dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Z kolei do końca sezonu artystycznego 2016/2017 funkcję dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy będzie pełnił Jacek Głomb.

Jak powiedział PAP wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń, w cześci z tych instytucji, które borykają się z zadłużeniem, wprowadzono plan naprawczy. "Na przykład dyrektor teatru w Legnicy powołała osobę odpowiedzialną za finanse w placówce i widać już tego efekty w postaci mniejszego zadłużenia" - powiedział Mołoń.

Uchwała ws. powołania dyrektora na określoną liczbę sezonów artystycznych nie zapadła jeszcze w przypadku wrocławskiego Teatru Polskiego. "Czekamy na raport pokontrolny dotyczący sytuacji finansowej w tym teatrze i dopiero wówczas zapadnie decyzja. Wiem jednak, że i w tym przypadku dyrektor teatru Krzysztof Mieszkowski podjął kroki naprawcze dotyczące finansów placówki" - mówił Mołoń.

Uchwała intencyjna jest pierwszym krokiem do realizacji rozwiązań zapisanych w nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Następnie, po uzyskaniu opinii od ministra kultury i dziedzictwa narodowego, związków zawodowych i stowarzyszeń zawodowych oraz twórczych, dotychczasowi dyrektorzy zostaną odwołani i ponownie powołani na określoną liczbę sezonów artystycznych. W przypadku dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy potrzebna jest również zgoda legnickiego magistratu.

W marcu tego roku ogłoszenie przez wicemarszałka Mołonia wprowadzanych obecnie zmian spotkało się z protestem cześć środowisk artystycznych. Sprzeciwiano się m.in. pomysłowi rozdziału funkcji dyrektora naczelnego od artystycznego. Dyrektorem naczelnym miał być menedżer odpowiedzialny za zarządzanie instytucją, przede wszytki sprawy finansowe.

Mołoń tłumaczył wówczas, że chodzi o to, by kompetentne osoby zajmowały się finansami instytucji kultury, w taki sposób, aby osiągnęły one stabilność finansową. "To już się dzieje,

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji