Artykuły

Poznań. Pomnik Romana Wilhelmiego na Masztalarskiej

W sobotę 3 listopada o godz. 17 na skwerze przy ulicy Masztalarskiej zostanie odsłonięty pomnik Romana Wilhelmiego, wybitnego aktora i obywatela miasta Poznania. W ten sposób kończą się obchody V Dni artysty organizowane przez Fundację Sceny na Piętrze Tespis.

- Był rok 2007, gdy Zarząd Fundacji, uwiedziony wizją Rafała Pogrzebnego, przyjął uchwałę rekomendującą Walnemu Zgromadzeniu Fundatorów Fundacji przyjęcie projektu realizacji Dni Romana Wilhelmiego w Poznaniu. No i stało się - opowiada Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji sceny na piętrze Tespis. - Inicjatywa Rafała otworzyła kalendarz wydarzeń, których realizacja "wycięła" z mojego życiorysu pięć lat. W największym skrócie: rok 2008 - 3 listopada w kolejną rocznicę śmierci aktora - odsłonięcie tablicy-epitafium, rok 2011 - 6 czerwca 75 rocznica urodzin Aktora - zieleniec u zbiegu ulic 23 lutego i Masztalarskiej otrzymuje patrona; Skwer im. Romana Wilhelmiego, rok 2012 - 17 września - złożenie aktu erekcyjnego w fundament pod obelisk; 3 listopada 21 rocznica śmierci Aktora i Obywatela Miasta Poznania - odsłonięcie obelisku upamiętniającego w przestrzeni publicznej, na skwerze jego imienia, podczas obchodów V Dni Romana Wilhelmiego w Poznaniu.

- Wilhelmi to prawdopodobnie ten poznaniak, który w ciągu ostatniego pięciolecia zrobił w mieście największą karierę - twierdzi Rafał Pogrzebny pomysłodawca przywrócenia w stolicy Wielkopolski pamięci o wybitnym aktorze. - Żadna chyba inna postać: polityk, artysta, sportowiec, działacz społeczny nie stała się w tym czasie tak mocno kojarzona z miastem, jak Wilhelmi właśnie.

Pomnik został zaprojektowany przez poznańskiego artystę rzeźbiarza, Romana Kosmalę.

- Największe emocje przysporzyła mi praca nad samą twarzą. Przejrzałem dziesiątki zdjęć niemal ze wszystkich ról i w każdym wieku - mówi. - Często sporo kłopotów przysparzała mi charakteryzacja Wilhelmiego. Trzeba było dopiero odkrywać jego prawdziwą twarz.

Stanie na skwerze, któremu w ubiegłym roku nadano imię Romana Wilhelmiego.

- Jestem szczęśliwy, że doszło do tego, że dożyłem momentu, kiedy Romek będzie miał w Poznaniu pomnik - mówi Adam Wilhelmi, brat mistrza. - Zasłużył na to. Urodził się w tym mieście, tutaj mieszkał, a potem już jako znany aktor wracał by grać.

Niecodziennym świętem dla miłośników talentu Wilhelmiego będzie jedyny pokaz telewizyjnej realizacji monodramu Ken Hughsa. Spektakl z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej dwukrotnie reżyserował Zdzisław Wardejn. W 1990 było to przedstawienie Teatru TV "Sammy". Rok później Wardejn przygotował z Wilhelmim wersję sceniczną sztuki dla Sceny na Piętrze. Premiera odbyła się 24 kwietnia 1991 i jak się okazało była ostatnią w życiu artysty.

Specjalnie na odsłonięcie pomnika przyjadą m.in. Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP, Jacek Kałucki, Marek Kondrat i Joanna Rawik, która będzie nie tylko gościem, ale też i dziennikarzem przygotowującym materiał o tym wydarzeniu dla Radia TOK FM.

- Jego oryginalny talent, moim skromnym zdaniem, został zaledwie częściowo ukazany w filmach. Na szczęście istniał teatr, jednak bez możliwości utrwalenia kreacji - mówi Joanna Rawik. - Z upływem lat wysuwa się na godne miejsce nadzwyczajna w artystycznym wymiarze rola Nikodema Dyzmy, którą czas pozwala docenić należycie. Wilhelmi rozsadził tutaj wszystkie ramy, prezentując bogatą postać na pograniczu farsy i tragedii, godną starożytnej sztuki teatru Grecji.

Coraz więcej jest śladów Romana Wilhelmiego w Poznaniu. 1 grudnia o godz. 15.00 na ulicy Sikorskiego na Wildzie, tam gdzie się urodził zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa ufundowana przez Radę Osiedla Wilda.

Jeszcze jedno miejsce szczególnie związane z Romanem Wilhelmim czeka na upamiętnienie: kamienica przy ulicy Roosevelta. Niedaleko Teatru Nowego. Przechodząc obok warto na nią zwrócić uwagę, bo ma bardzo bogatą historię. Stamtąd wyjechał Roman Wilhelmi do Warszawy.

Odsłonięcia dokonają: Olgierd Łukaszewicz Prezes Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich, przewodniczący społecznego komitetu realizacji projektu "Obelisk Romana Wilhelmiego" senator RP dr Włodziemierz Łęcki, Kazimierz Metzler, serdeczny przyjaciel z lat młodzieńczych i sponsor Dni Romana Wilhelmigo, a także Adam Wilhelmi brat Romana.

Podczas uroczystości z koncertem wystąpi Orkiestra Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joksa, która zagra największe filmowe przeboje, a także utwory ze ścieżki dźwiękowej serialu "Altermatywy 4". Wartę honorową pod pomnikiem obejmą harcerze z 2 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "KOMANDORZY" im. Kazimierza Wielkiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji