Artykuły

Poznań. Nowe dramaty na Scenie Czytanej CSD

Centrum Sztuki Dziecka zaprasza młodzież 12, 19 i 26 listopada na cykl spotkań z nową dramaturgią, która w odważny sposób podejmuje problemy młodych ludzi. Dramaty Stacha Szulista, Holgera Schobera i Roberta Jarosza przeczytają aktorzy scen poznańskich.

Spotkanie pierwsze

12 listopada 2012, godz. 17.00 i 19.00

Stach Szulist

"Ja, jako...?"

Czytają aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu: Teresa Kwiatkowska, Łukasz Chrzuszcz i Wojciech Kalwat

Drugą część każdego ze spotkań poprowadzi Alicja Morawska-Rubczak. Będzie wówczas okazja do zadania pytań autorowi sztuki i do podjęcia dyskusji na jej temat.

Opis sztuki:

Małomiasteczkowa szkołą widziana oczami jej szesnastoletniego wychowanka. Nadopiekuńcza matka oraz stereotypowa postać ojca siedzącego przed telewizorem z puszką piwa w ręku, tworzą "zwykła" rodzinę, w której na porządku dziennym jest brak zarówno porozumienia, jak i zrozumienia. Uczeń, członek samorządu szkolnego w sarkastyczno - ironizująco szczery sposób krytykuje to, co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu: nadużywającego władzy dyrektora, pedagogów "bez powołania", rodzinę, ale nie tylko, również swoich rówieśników jak i sam system nauczania i wychowywania młodych ludzi.

Tekst został nagrodzony w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży i opublikowany w 33. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży, wydanym przez CSD we wrześniu 2012 roku.

***

Spotkanie drugie

19 listopada, godz. 19.00

Holger Schober

"Hikikomori"

Czytają aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu: Barbara Krasińska, Anna Sandowicz i Piotr B.Dąbrowski, dyskusję poprowadzi Stanisław Kandulski.

"Nie pamiętam, kiedy wycofałem się w samego siebie. Ani z jakiego to było powodu. Po prostu kiedyś przyszedłem tutaj i świat się skończył. Zniknął i nigdy go nie szukałem. Mam wszystko, czego mi trzeba. Mieszkam razem ze sobą i to już o jednego za dużo. Próbuję mieć ze sobą jak najmniejszy kontakt." (fragment sztuki)

Opis sztuki:

Dramat głęboko osadzony we współczesności, w poruszający sposób ukazuje historię młodego mężczyzny. Poznajemy go w dwóch sytuacjach: podczas rozmów, które prowadzi na czacie oraz w trakcie monologów wewnętrznych. H (to nick z czatu głównego bohatera) od 8 lat nie opuszcza swojego pokoju. Zrezygnował ze studiów i pracy, a jego aktywność społeczna ogranicza się do rozmów przez internet. Wewnętrzne monologi są próbą uchwycenia własnych wspomnień oraz błyskotliwymi spostrzeżeniami na temat życia oraz własnej sytuacji. Matka jest bezradna wobec problemu wycofania się z życia swojego synam natomiast siostra postanawia dotrzeć do H., udając na czacie dziewczynę o imieniu Rosebud. Ostrożny w kontaktach mężczyzna powoli pozwala kruszyć powstałe wokół siebie mury obronne, ale kiedy poznana dziewczyna okazuje się być jego siostrą, chłopak zamyka się na nowo. Samobójcza śmierć okazuje się nieuniknioną konsekwencją. Wbrew tytułowi dramat odnosi się nie tylko do japońskiego kręgu kulturowego, a jego emocjonalne przesłanie jest bliskie współczesnemu odbiorcy.

Tekst jest zapisem spektaklu "Hikikomori", którego premiera odbyła się w 2006 roku w Wiedniu. W tłumaczeniu Lili Mrowińskiej-Lissewskiej ukazał się w 31. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży, wydanym w 2011 roku.

***

Spotkanie trzecie

26 listopada 2012, godz. 19.00

Robert Jarosz

"Śnieży"

Czytają aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu: Bożena Borowska-Kropielnicka, Zbigniew Grochal i Mirosław Kropielnicki.

Dyskusję z udziałem autora poprowadzi Stanisław Kandulski.

Opis sztuki:

Tekst można podzielić na dwie przenikające się części, w których świat baśniowy przeplata się z rzeczywistością, a opowieść ze wspomnieniami. Ojciec wraz z córką, uzupełniając się wzajemnie, snują historię dwójki dzieci mieszkających samotnie na wyspie. Całość komentuje Zły Czarodziej, który przy pomocy sztucznego zwierciadła dobro i piękno zamienia w zło i szkaradę, prawdę w oszczerstwo. Jakiego spustoszenia może dokonać kawałek takiego lustra w ludzkim oku? Opowiadana baśń wnika w realny świat, przeistaczając się momentami w smutną, a gdzie indziej znowu tchnącą nadzieją, historię chłopca - Hansa Christiana Andersena. Kim był i jak wyglądało życie jednego z największych twórców literatury dla dzieci?

Tekst został nagrodzony w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży i opublikowany w 33. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży, wydanym przez CSD we wrześniu 2012 roku.

***

Data: 12, 19 i 26 listopada 2012

Godzina: 19.00, dodatkwo 17.00 w pierwszym terminie

Czas trwania: ok 1,5 h

Miejsce: Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3

Wiek uczestnika: 15 - 19 lat

Wstęp: wolny, obowiazują zapisy

Kontakt: rezerwacja miejsc i szczegółowe informacje - Barbara Małecka, bmalecka@csdpoznan.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji