Artykuły

TVP. Złote Berło dla Jerzego Stuhra

W poniedziałek, 12 listopada w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich Jerzy Stuhr - wybitny aktor, reżyser i pedagog - odbierze Złote Berło, nagrodę przyznawaną przez Fundację Kultury Polskiej. W TVP2 o godz. 22.50 relacja z tej uroczystości.

Jerzego Stuhra uhonorowano Złotym Berłem za "działalność artystyczną i pedagogiczną, wspaniałe dzieła teatralne i filmowe, przejmujące i porywające kreacje aktorskie oraz refleksyjną i niebanalną memuarystykę". Dotychczas nagrodą tą uhonorowani zostali: Jerzy Giedroyć, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Ewa Podleś, Sławomir Mrożek i Janusz Gajos, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Penderecki, Józef Wilkoń, Wiesław Myśliwski. Tegoroczną uroczystość wręczenia "Złotego Berła" poprowadzi Grażyna Torbicka.

Tegoroczny laureat nagrody, wracając do zdrowia po ciężkiej chorobie, w czerwcu tego roku wydał książkę pod tytułem "Tak sobie myślę", będącą zbiorem osobistych przemyśleń, obserwacji i refleksji. Aktor na kartach swojego dziennika komentuje -nierzadko w dowcipny sposób - wydarzenia zarówno polityczne, jak i sportowe. Najwięcej uwagi poświęca przede jednak kulturze, aktorstwu oraz kinu.

I to właśnie X Muza przyniosła J. Stuhrowi największą popularność. W latach 70. zabłysnął talentem i aktorską wrażliwością, m.in. w filmach tak głośnych, jak "Wodzirej" i "Szansa" Feliksa Falka czy słynny "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego. W 1983 r. na ekrany kin weszła przebojowa "Seksmisja" Juliusza Machulskiego, w której Stuhr stworzył niezapomniany i brawurowy duet z Olgierdem Łukaszewiczem. O ile wcześniej wymienione tytuły potwierdzały klasę znakomitego aktora, o tyle komedia twórcy "Vabanku" przyczyniła się do niebywałej wręcz popularności aktora.

Jerzy Stuhr stawał także po drugiej stronie kamery. Jego filmy cechuje, bliskie Kieślowskiemu, przenikliwe spojrzenie na drugiego człowieka. Sam zainteresowany nigdy zresztą nie krył, że bliska przyjaźń z autorem "Trzech kolorów" miała znaczący wpływ na jego pracę reżyserską. Do najważniejszych obrazów Stuhra należą: "Historie miłosne", "Tydzień z życia mężczyzny", "Duże zwierzę" czy "Pogodę na jutro".

Jerzy Stuhr to także wybitny aktor teatralny, zdobywca m.in. "Złotej Maski". W latach 1990-1996 i 2002-2008 był rektorem PWST w Krakowie. W 2006 r. wszedł w skład rady programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Jest także przewodniczącym rady Fundacji Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. księdza Józefa Tischnera. W 1998 r. został członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Uroczysta gala wręczenia "Złotego Berła", poniedziałek 12 listopada, godz. 22.50, TVP2.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji