Artykuły

Sosnowiec. Druga edycja konkursu piosenki Szpilmana

Osiemnaścioro kandydatów przesłucha jury organizowanego w Sosnowcu Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman". Konkurs poświęcony jest pamięci urodzonego w tym mieście pianisty i kompozytora Władysława Szpilmana.

To druga edycja imprezy zorganizowanej przed rokiem jako najważniejsze wydarzenie obchodzonego wówczas w Sosnowcu Roku Władysława Szpilmana. Zwyciężył wtedy Bartosz Jaśkowski, który zaśpiewał utwór "Tych lat nie odda nikt", a dobry odbiór konkursu i zainteresowanie nim skłoniło organizatorów do jego kontynuowania.

Podobnie jak przed rokiem, konkurs składa się z trzech etapów. Do 16 listopada można było nadsyłać nagrania własnych wykonań utworów Szpilmana. Wpłynęło ich łącznie 23; wybrano 18. Wytypowani wokaliści wystąpią 1 i 2 grudnia przed jury - dziennikarką muzyczną Marią Szabłowską, autorem tekstów i kompozytorem Jackiem Cyganem oraz śpiewakiem Jackiem Wójcickim.

Konkursowe przesłuchania będą miały charakter publiczny. Spośród kandydatów jury wybierze finalistów. Wielki finał zaplanowano na 3 grudnia w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. 8 tys. zł i statuetka Grand Prix trafią do zwycięzcy. Dodatkowo jury przyzna wybranemu finaliście nagrodę specjalną w wysokości 3 tys. zł na nagranie dwóch piosenek w profesjonalnym studiu nagraniowym.

Częścią finału konkursu będzie spektakl muzyczny pt. "Władysław Szpilman - pianista z Warszawy", którego scenarzystą i reżyserem jest Andrzej Strzelecki.

"Duże zainteresowanie drugą edycją naszego przedsięwzięcia to dowód, że mimo upływającego czasu w piosenkach Władysława Szpilmana nadal tkwi potencjał i warto je odkrywać na nowo dla szerokiej publiczności" - ocenił rzecznik konkursu Piotr Celej. Jak dodał, poziom wykonawców jest wysoki; do konkursu zgłosiło się m.in. wielu studentów uczelni muzycznych.

Organizatorem II Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" jest Agencja Artystyczna Gama. Projekt finansuje gmina Sosnowiec. Nazwa konkursu składa się z dwóch członów. Pierwszy - Al Legro - jest pseudonimem Szpilmana, którym podpisywał niektóre swoje utwory, drugi - Tribute to Szpilman - oznacza "w hołdzie Szpilmanowi".

Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia 1911 roku przy ulicy Targowej 18 w Sosnowcu. Na budynku, w którym mieszkał z rodzicami i rodzeństwem, znajduje się tablica pamiątkowa. Wewnątrz można oglądać reprodukcje fotografii Szpilmana z jego matką. Obok piosenek Szpilman pisał muzykę poważną i filmową, był cenionym pianistą koncertowym. Po wojnie utworzył słynny Kwintet Warszawski. Zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie. Jego grób znajduje się na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji