Artykuły

Wrocław. Anna Skubik gra Fedrę

28 listopada w sali kameralnej Impartu w monodramie "Fedra" wg Jeana Racine'a wystąpi Anna Skubik. W spektaklu, wyreżyserowanym przez Bogusława Kierca, zostały wykorzystane fragmenty języka nowogreckiego.

Scenariusz monodramu powstał w oparciu o tekst "Fedry" Jeana Racine'a. Spektakl inspirowany jest mitem Fedry, jako kobiety fatalnej, która przez swoją nieokiełznaną namiętność i miłość do pasierba doprowadza do tragedii i upadku królestwa. Jest to sztuka o kobiecie jako o żywiole namiętności silniejszej niż ona sama, o odwadze życia i śmierci w zgodzie z prawdą, własną prawdą. Monodram, w którym aktorka wprowadza nas w świat jej nieokiełznanej i niemożliwej miłości.

W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty języka nowogreckiego.

Zapewne jest to przedstawienie o wulkanicznym żywiole pożądania i miłości niemożliwej. Ten żywioł szaleje w kobiecie i tym żywiołem jest kobieta. Zatracająca się w nim tak samo, jak on się w niej zatracił i... odnalazł jeszcze większy wigor.

Fedra pokochała Hipolita, swojego pasierba. Samym pożądaniem przekracza próg podwójnego tabu: zdrady i duchowego kazirodztwa. Nic z tego, czego najnamiętniej pragnie, nie zostanie spełnione, a przecież doprowadzi do rzeczywistej, krwawej tragedii. Dlaczego - wobec tej niemożliwości; niemożliwości założonej i niemożliwości faktycznej - Fedra nie wycofuje się z tego wewnętrznego biegu? Bo bardziej od tego, co wie o uporządkowanych i godnych człowieka uczuciach, pociąga ją to, czego nie wie, ale - co naprawdę dzieje się w jej ciele i duchowych schowkach, co dzieje się w jej zmysłach i myślach naprawdę. Bez sankcji i powinności, które zna i według których osądza samą siebie. Bezlitośnie. Bezlitośnie, ale z czułą mądrością odnosząc się do swojego nieszczęścia tak, jak odniosłaby się do nieszczęścia innego człowieka ryzykującego podróż w głąb chwilowo nieczynnego wulkanu swoich namiętności. Być może - w głąb Ciebie. (Bogusław Kierc)

Bogusław Kierc - poeta, reżyser, aktor. Autor ponad trzydziestu książek poetyckich i eseistycznych. Dramaturg i pedagog. Edytor utworów Rafała Wojaczka. Za swoją aktywność artystyczną uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami (m.in. Nagrodą im. Jana Dormana, Nagrodą Polcul-Foundation, Medalem im. Anny Kamieńskiej, Medalem Gloria Artis). W ostatnich latach wydał eseje: "Ciało z mojego ciała. Szkice o obrazach Tadeusza Boruty" (2005), "Rafał Wojaczek. Prawdziwe życie bohatera" (2007), traktat eseistyczno- poetycki "Bazgroły dla składacza modeli latających" (2010) oraz tom poezji "Rtęć" (2010). Istotną sferą jego twórczości jest teatr jednego aktora. Kilka realizacji tego teatru pozostało szczególnie wyraziście w pamięci widzów i krytyków: m.in. nagradzane przedstawienia: "Śmieszni z gniewu a z bólu tak bliscy" według Juliana Przybosia, autorski "Zaskroniec" czy "Mój trup" według Adama Mickiewicza.

Anna Skubik - aktorka, lalkarka. Ukończyła Wrocławski wydział lalkarski. Pracowała w Toruńskim teatrze "Baj Pomorski". Zainspirowana przez Mirosława Kocura wyruszyła do Grecji, aby nauczyć sie języka nowogreckiego i zapoznać się z teatrem antycznym. W Atenach spędziła sześć lat kształcąc się artystycznie i współpracując z teatrami: Helix i Stoa. W 2007 we współpracy z Romualdem Wicza-Pokojskim (twórcą toruńskiego Teatru Wiczy), powstał jej pierwszy monodram: "Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich". Spektakl ten był prezentowany na wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych. Spektaklem tym zdobyła nagrodę Grand Prix na festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu w 2008, nagrodę za innowacje w lalkarstwie na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Pradze 2009 i nagrodę za kreacje aktorska ZASP-u na Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora w Toruniu 2009. Annę fascynują języki obce dlatego też " Złamane Paznokcie" zostały przez nią zagrane w języku polskim, angielskim, nowogreckim i hiszpańskim.

Od maja 2009 pracowała we Wrocławskim Teatrze Lalek, gdzie dzięki współpracy z artystą amerykańskim ( Anthony Nikolchev) powstał jej kolejny monodram: "Obejmij mnie". Anna prezentowała swoją prace artystyczną w wielu miejscach: Grecji, Armenii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, USA, Stowarzyszonych Emiratach Arabskich, Niemczech. Jej zainteresowanie tworzeniem teatru, w którym elementy lalkarstwa są jednym z wielu środków wyrazu aktorskiego i są niezbędne dla jego pełnego wyrazu, wszędzie były przyjmowane z zachwytem i pozytywnym odbiorem..

Anna Żak - urodzona w Warszawie, gdzie skończyła liceum plastyczne. Obecnie studentka rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Christosa Mandziosa. W swoich pracach zwraca uwagę na takie zjawiska jak światło, cień, odbicie. Robi obiekty, instalacje i lalki.

***

sala kameralna

28.11.2012 / godz. 19:00 / bilety: 25 zł, 20 zł

przekład: Artur Międzyrzecki

inscenizacja i reżyseria: Bogusław Kierc

lalki: Anna Żak

muzyka: Stephan Micus, Daniel Georgiev

Wystąpi: Anna Skubik

***

BILETY:

20 i 25 zł

rezerwacje@impart.art.pl

tel. 071/341 94 32

rezerwacja i sprzedaż internetowa: www.eventim.pl, www.ekobilet.pl oraz www.biletin.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji