Artykuły

Małopolskie. Ciekawy teatralny tydzień

Startująca w środę Boska Komedia to nie jedyna atrakcja najbliższych dni. W tym tygodniu ciekawie będzie także chociażby w Teatrze Nowym, w którym poza spektaklami będzie można uczestniczyć w spotkaniach w ramach Sztuki gniewu.

* Wciąż gniewnie w Teatrze Nowym. W ramach trwającego festiwalu sztuki angażującej Sztuka gniewu ostatnio odbyły się spotkania z ks. Adamem Bonieckim, który mówił o historii gniewu, oraz z Adamem Michnikiem i Wiktorem Jerofiejewem, którzy dyskutowali na temat polityki gniewu. W tym tygodniu czekają nas kolejne spotkania. W piątek 30 listopada o godz. 19.15 "poETYKA GNIEWU", czyli wykład Jana Hartmana dotyczący klonowania ludzi, a zaraz po nim o godz. 20 performance Łukasza Błażejewskiego "Da Capo al. Fine. Przestrzeń klonowania". Czy jest możliwe, że płeć, wiek, orientacja seksualna stracą na znaczeniu? W spektaklu - jak czytamy - zobaczymy "antropomorficzną istotę ludzką, wobec której wszelkiego rodzaju podziały wydają się być gwałtem". W sobotę 1 grudnia o godz. 19.15 kontrowersyjny "Gniew dzieci", a po nim, o godz. 20.30, "Duma i gniew - o prawach mniejszości", czyli spotkanie w ramach festiwalu z Kingą Dunin.

* W Tarnowie w Teatrze im. Solskiego w piątek 30 listopada o godz. 18 premiera "Brzydala" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Łukasza Fijała. Jak czytamy w zapowiedzi, " Brzydal jest historią pełną ironii, obnażającą cynizm relacji między ludźmi i manipulacji medialnej. W interpretacji Łukasza Fijała Lette staje się ofiarą opinii społecznej, ale też własnej psychologicznej autosugestii. Brzydal to człowiek utkany z opinii świata zewnętrznego, stworzony na wzór reklam, zdjęć i idealnych wizerunków, którymi jest otoczony. Mayenburg prowadzi opowieść w charakterystyczny dla siebie sposób - jego język jest groteskowy, momentami brutalny i nieprzyzwoicie śmieszny".

* W Operze Krakowskiej w niedzielę 2 grudnia o godz. 18.30 premiera "Napoju miłosnego", którą skomponował Gaetano Donizetti. W Krakowie reżyseruje ją Henryk Baranowski, a kierownictwo muzyczne sprawuje Evgeny Volynskiy. "Perła włoskiej opery buffa. Jak na utwór komiczny przystało, rzecz to o perypetiach miłosnych, tym razem w wiejskim, sielankowym pejzażu. Sercowe przygody bohaterów znajdują szczęśliwe zakończenie tyleż za sprawą wiary w magiczną moc tajemniczego eliksiru, co niewzruszonego przekonania, że świat, w którym żyją, podlega odwiecznemu porządkowi, w który wpisuje się także tolerancja dla słabostek i błędów ludzkiej natury. Utwór, chwalony za subtelność scenariusza i wiarygodność psychologiczną postaci, ma jeszcze w sobie coś nieuchwytnego, wywołującego melancholię i tęsknotę. Podążając tym tropem, twórcy inscenizacji proponują nam podróż sentymentalną i szaloną do czasów odległych, choć nie tak dawnych, pamiętanych jeszcze i wspominanych, by przekonać nas, że w każdej epoce i pod każdym niebem dobro i miłość fascynują niezmiennie..." - kuszą organizatorzy.

* W niedzielę 2 grudnia (godz. 18) w Teatrze Słowackiego odbędzie się koncert "Po raz pierwszy razem", w którym wspólnie wystąpią Grażyna Brodzińska, Andrzej Lampert & Marcin Jajkiewicz. Artystom towarzyszyć będą tancerze z "TzG" - Katarzyna Krupa i Cezary Olszewski - oraz muzycy: Mateusz Kołakowski (fortepian), Kamil Skicki (solo skrzypce) oraz Orkiestra CREO pod dyrekcją Mikołaja Blajdy.

* Od czwartku do soboty (6-8 grudnia) w Teatrze Witkacego w Zakopanem odbywać się będzie wielka teatralna impreza w związku z otwarciem Dużej Sceny Witkacego po remoncie. W czwartek na Scenie AB zobaczymy Krakowski Salon Poezji "Dwaj panowie W., czyli Pan Stanisław z Krakowa u Wariata z Krupówek", w którym wystąpią: Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski, Emilia Nagórka i Krzysztof Najbor. Dodatkowo "Bezimienne dzieło" Witkiewicza w reżyserii Andrzeja Dziuka oraz "Coś - nie - coś", czyli koncert Aktorów Teatru Witkacego. W piątek "Popylone Pienie", koncert Doroty Ficoń i Kinior Sky Orchestra; "Posiady" profesora Janusza Deglera oraz "Tuum Est" J.S. Elliota w opracowaniu i reżyserii Andrzeja Dziuka. Na sobotę zaplanowano polską prapremierę sztuki "Na niby - naprawdę" Félixa Lope de Vega y Carpio w reżyserii Andrzeja Dziuka, "Effect", czyli prezentację Sceny Witkacego po rewitalizacji i przebudowie, oraz "Bohemę u Witkacego", czyli nocny raut i oficjalne otwarcie sceny. Wydarzenia rozpoczynają się o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji