Artykuły

Kraków. Panel Reżyser(ka). Narracja (nie)obecna.

"Didaskalia. Gazeta Teatralna" oraz Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej PAUZA serdecznie zapraszają na panel dyskusyjny: Reżyser(ka). Narracja (nie)obecna.

W panelu udział wezmą: Joanna Krakowska, Dorota Sajewska, Weronika Szczawińska

Rozmowę poprowadzi: Małgorzata Sugiera

Wstęp wolny

15 grudnia (sobota), Pauza (I piętro) (ul. Floriańska 18/3, Kraków)

godz. 12.00 śniadanie 15 zł (z kawą/ herbatą), gotują "Głodne Kawałki"

godz.13.00 rozmowa

***

Konieczność podjęcia tego tematu w formie debaty udowodniła "sprawa Lidii Zamkow" - śledztwo prowadzone najpierw przez twórców poświęconego tej artystce RE//MIX-u w komunie// warszawa, a następnie przejęte przez redakcję "Didaskaliów". Jako konsekwencja tych działań pojawiło się pytanie o (nie)obecność reżyserek w narracjach na temat historii teatru. Kobiety pracujące w teatrze przed 1989 rokiem odnajdujemy zazwyczaj w nawiasach czy przypisach - w cieniu wielkich inscenizatorów. A przecież tam były: reżyserowały, pisały, projektowały, zarządzały - i to osiągając nierzadko, jak się okazuje, ciekawe i oryginalne efekty...

Potrzeba rewizji historii polskiego teatru wydaje się więc jednym z najważniejszych zadań współczesnych badaczek i badaczy. Być może bowiem, nawet dziś, gdy w teatrze pracuje coraz więcej, coraz bardziej cenionych artystek, w dużej mierze nadal ta tradycyjna, pełna stereotypów i przemilczeń, odziedziczona narracja wpływa na sposoby sytuowania kobiet zarówno w obrębie badań nad współczesnym teatrem, jak i krytyki teatralnej czy w końcu - instytucji teatru? Nawet jeśli samo słowo "reżyserka" pomału wchodzi w język środowisk teatralnych, to nadal dla niektórych oznacza ono przede wszystkim "miejsce pracy reżysera audycji radiowych lub programów telewizyjnych".

Wychodząc od pozycji kobiet w historii teatru, chcemy więc spojrzeć na współczesne - faktyczne, iluzoryczne i konieczne - przemiany nie tylko ilościowe, ale przede wszystkim jakościowe (objawiające się na przykład w nawykach językowych i myślowych) w obrębie takich instytucji, jak teatr czy uniwersytet.

Zapraszamy również na pokaz RE//MIXu Weroniki Szczawińskiej poświęcony Lidii Zamkow - 2 albo 3 rzeczy, które o niej wiem. Nowa Scena Narodowego Starego Teatru, 14 grudnia (piątek), godz. 19.00

Organizatorem pokazu jest Krytyka Polityczna

Patronat medialny: Radiofonia, Karnet Kraków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji