Artykuły

Podlaskie. Piątka stypendystów ministra

Pięć osób związanych z naszym regionem otrzymało stypendia ministra kultury na rok 2013. Dzięki nim przez pół roku lub cały będą mogły zająć się w spokoju swoimi projektami, m.in. teatralnymi, muzycznymi, z zakresu twórczości ludowej i ochrony zabytków.

W tym roku minister kultury przyznał łącznie 124 stypendia artystyczne. Piątka stypendystów - w różnym wieku, pasjonujących się różnymi dziedzinami sztuki - związana jest z naszym regionem. Są to:

* Marta Jasińska z Białegostoku (animacja i edukacja kulturalna) - stypendium półroczne.

* Marcin Bikowski z białostocko-warszawskiego Teatru Malabar Hotel Białystok/Warszawa - stypendium półroczne.

* Paweł Piechowski, artysta garncarz z Czarnej Wsi Kościelnej (twórczość ludowa) - stypendium roczne.

* Wojciech Walczak, historyk z Białegostoku (opieka nad zabytkami) - stypendium roczne.

* Stanisława Chyl z Piątnicy (muzyka) - stypendium półroczne.

- Stypendium przeznaczam na kwerendy archiwalne dotyczące zabytków polskich - przede wszystkim kościołów i klasztorów - w Łatgalii (południowo-wschodnia Łotwa) - mówi Wojciech Walczak, historyk z Uniwersytetu w Białymstoku, który przez ostatnie trzy lata zajmuje się zabytkami polskimi na Łotwie. - Materiał znajduje się głównie w Rydze, w Biurze Naczelnego Konserwatora Zabytków. Zgromadzona tam jest cała dokumentacja, bardziej dokładna niż polska, jest też dokumentacja fotograficzna. Zamierzam te materiały zdigitalizować, przyjąć za podstawę do kolejnych etapów badań, już terenowych w Łatgalii.

Na stypendium może też liczyć Marta Jasińska. Ma już na swym koncie projekt "Święci na blokowiskach" - realizowany na białostockim osiedlu Piaski. Teraz zamierza zrealizować projekt Art Taxi, który połączyłby młodych twórców z historiami seniorów. - Chcemy podjąć działania artystyczne związane z miejscami pracy osób starszych i ich historiami - mówi Marta Jasińska.

Punktem wyjścia jest taksówka - miejsce pracy jej ojca. Kolejne historie stworzą następne tandemy twórcze. Marta z kolei przygotuje spektakl z seniorami.

Marcin Bikowski, aktor i twórca lalek z Teatru Malabar Hotel, wraz z innymi aktorami z ekipy wystawił właśnie w Białostockim Teatrze Lalek premierę "Wesela", w którym gra Pana Młodego. Skądinąd na przygotowanie i reżyserię tego znakomitego spektaklu w ubiegłym roku stypendium od ministra otrzymał Marcin Bartnikowski, z którym Bikowski współtworzy TMH. Teraz ten ostatni otrzyma stypendium na monodram inspirowany życiem i twórczością Francisa Bacona. A reżyserią i przygotowaniem scenariusza spektaklu zajmie się Marcin Bartnikowski.

Paweł Piechowski, garncarz z Czarnej Wsi Kościelnej, stypendium ministra otrzymał na projekt związany z ceramiką siwą. To dziś już unikatowa twórczość i technika rzemieślnicza, a Czarna Wieś Kościelna to ostatnie w Polsce miejsce, gdzie się jeszcze ją wytwarza. - Projekt zakłada odtworzenie różnych form dla muzeów, wzornictwo, polerowanie krzemieniem na dzbanach, prezentację ceramiki siwej na festynach - mówi Paweł Piechowski. Garncarstwem zajmuje się od najmłodszych lat, kontynuując wielopokoleniowe tradycje rodzinne. Od kilkunastu lat prowadzi własny warsztat garncarski, a jego pracownia znajduje się na "Szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego".

Stanisława Chyl wiele lat była dyrektorką Muzeum Przyrody w Drozdowie i współorganizatorką Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Jest specjalistką od twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów świata - Witolda Lutosławskiego; przez ćwierć wieku zebrała na jego temat wiele materiałów, poznała go również osobiście.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji