Artykuły

Łódź. "Dupa Tuwima" odsłonięta w kinie Charlie

Właśnie zaczął się Rok Tuwima. Słynnego łódzkiego poetę postanowił upamiętnić kolektyw artystyczny BIEDA, 20 minut po północy odsłaniając w kinie Charlie... "Dupę Tuwima".

Po wejściu do kina Charlie, na pierwszym piętrze, naprzeciwko schodów wisi rzeźba. Przedstawia pośladki oraz fragment "Wiersza, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali" autorstwa Juliana Tuwima: "Socjały nudne i ponure, / Pedeki, neokatoliki, / Podskakiwacze pod kulturę, / Czciciele radia i fizyki, / Uczone małpy, ścisłowiedy, / Co oglądacie świat przez lupę / I wszystko wiecie: co, jak, kiedy, / Całujcie mnie wszyscy w dupę". Rzeźba "Dupa Tuwima" została odsłonięta 20 minut po północy w Nowy Rok, pierwszy dzień Roku Tuwima.

Utwór zdobył olbrzymią popularność w Internecie dzięki wirtuozerskiej interpretacji aktorów Teatru Roma w Warszawie. Piosenkę, pochodzącą ze spektaklu "Tuwim dla dorosłych", obejrzało na YouTube.com ponad 3,7 mln osób. Teraz wiersz postanowili wykorzystać artyści z Biura Interwencyjnej Edukacji i Dydaktyki Artystycznej (BIEDA).

- Wiersz na pewno ma agresywną formę, mimo to jest arcydziełem - mówi Andrzej Czapliński, członek BIEDA. - Tuwim pisał genialne wiersze, które nie były przeznaczone dla dzieci. To interesujące oblicze Tuwima. Nasza rzeźba jest wieloznaczna. Głaskanie nosa Tuwima, który siedzi na ławce, ponoć przynosi szczęście. My nie przesądziliśmy, czy głaskanie lub całowanie "Dupy Tuwima" zapewni pomyśloność czy zbawienie. Każdy sam powinien o tym zdecydować.

Pracę można oglądać w kinie Charlie. Jednak docelowo ma znaleźć się gdzie indziej. Gdzie - tego na razie nie wiadomo. - Nie chcemy by była to galeria sztuki, ale przestrzeń publiczna - tłumaczy Czapiński. - Rzeźba powinna znaleźć się w miejscu ogólnodostępnym, ale takim, w którym dostrzegą ją tylko osoby wtajemniczone. Staramy się o pozwolenie, nie wiemy dokładnie, kiedy je zdobędziemy.

Na początku grudnia sejm zdecydował, że jednym z trzech patronów 2013 roku - obok Witolda Lutosławskiego i Jana Czochralskiego - będzie Julian Tuwim, poeta urodzony w Łodzi. Koordynacją oficjalnych obchodów zajmuje się Śródmiejskie Forum Kultury. Akcja kolektywu BIEDA nie jest ich częścią.

Zdjęcia z odsłonięcia rzeźby można oglądać na fanpage'u kolektywu BIEDA.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji