Artykuły

Gwiazdy roku

Kto na szczyt wejdzie, a kto z niego spadnie. Wróć! o tych, co pospadają, będziemy pisać na bieżąco w przyszłym roku. Za to z przyjemnością zawiadamiamy, kto w 2013 roku będzie świecił najjaśniej i święcił triumfy - piszą Bartosz Janiszewski, Krzysztof Kwiatkowski, Anna Gromnicka, Marta Strzelecka i Marta Bratkowska we Wprost.

Czy Andrzej Wajda jeszcze rokuje? Ba, czy Lech Wałęsa jeszcze rokuje i "Wałęsa" Wajdy będzie hitem czy gniotem? Co osiągnie o prawie pół wieku młodsza od mistrza piękna, seksowna i już znana w świecie Joanna Kulig? Jak po kilkuletniej przerwie gra Agata Buzek (...) Postanowiliśmy nie wieszczyć, co się będzie działo z premierem Tuskiem, prezydentem Komorowskim i prezesem Kaczyńskim, bo do wyborów jeszcze daleko. A poza tym film, literatura, teatr, muzyka a sport, a nawet telewizja są zdecydowanie przyjemniejsze niż polityka.

ANDRZEJ WAJDA

DWIE LEGENDY

W 2013 nie będzie głośniejszej produkcji. Andrzej Wajda przez ponad pół wieku zapełniał białe plamy polskiej historii. Jako pierwszy pokazał na ekranie powstanie warszawskie i powojenne losy AK-owców, wykorzystywał każdą chwilę politycznej odwilży, by opowiedzieć o ludziach oszukanych przez komunizm, o wybuchu "Solidarności".

Po premierze "Katynia" reżyser deklarował, że rozliczył się już z bolącymi go wielkimi dramatami polskich dziejów. "Nie chcę, ale muszę" - powiedział, kiedy zaczął realizację biograficznej opowieści o Lechu

Wałęsie. Autor nie ukrywa, że impulsem stały się dla niego dyskusje wokół przeszłości byłego prezydenta, które wybuchły w ostatnich latach: - Jest Kościuszką naszych czasów - mówił reżyser. - Nie mogę zaakceptować, że dziś w naszym kraju robi się wszystko, aby o pomniejszyć.

Akcja obrazu rozgrywać się będzie w latach 1970-1989. Scenariusz napisał Janusz Głowacki. W głównej roli wystąpił Robert Więckiewicz - w pierwszych lipach z filmu wybitny aktor zachwyca. Danutę Wałęsową gra Agnieszka Grochowska. Obecnie materiał jest w procesie postprodukcji, montaż i udźwiękowie zakończą się w marcu 2013 (...)

AGATA BUZEK

POWRÓT AGATY

Była modelka, córka premiera, zdolna dziewczyna, która nie chodzi na bankiety. Agata Buzek znów zachwyci w kinie i w teatrze. Po znakomitej i obsypanej nagrodami roli w "Rewersie" Borysa Lankosza w 2009 r. wydawało się, że zapanowała nad filmowym światem. Zachwycała nie tylko widzów w Polsce, lecz także w Europie, gdzie wybierano ją na najlepszą aktorkę młodego pokolenia. Potem na trzy lata zniknęła z dużych ekranów i desek teatrów. W 2013 r. powraca i znowu będzie o niej głośno. Przede wszystkim z powodu głównej roli w "Ożenku" w warszawskim teatrze Studio. Spektakl, który będzie miał premierę w lutym, wyreżyserował Iwan Wyrypajew, jeden z najbardziej interesujących europejskich reżyserów teatralnych ostatnich lat. Buzek wróci też na kinowe ekrany w filmach, które mogą być czarnymi końmi polskiej kinematografii w najbliższym roku. Zagrała w thrillerze "Fotografie" Waldemara Krzystka - premierę przewidziano na wrzesień. Gra też główną rolę w reżyserskim debiucie Ewy Bukowskiej - "Powrocie", historii żołnierza wracającego z misji w Afganistanie. Dla Agaty Buzek może to być również powrót na szczyty aktorskiej popularności (...)

WALDEMAR DĄBROWSKI

MENEDŻER KULTURY

Uchodzi za najlepszego, najskuteczniejszego menedżera od kultury w Polsce. Prawa ręka ministra Bohdana Zdrojewskiego. Tam, gdzie inni nie dają rady, posyła Dąbrowskiego, bo jemu jakoś wszystko wychodzi. W 2008 r. objął ponownie szefostwo Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (wcześniej już nim kierował), to on też odpowiadał za organizację Roku Chopinowskiego. Teraz przejął zarząd nad tworzonym od lat Muzeum Historii Żydów Polskich. Gdy Zdrojewski mianował go pełnomocnikiem w kwietniu 2012 r., nie było pieniędzy na wystawę główną.

Zebranie potrzebnych środków zajęło Dąbrowskiemu dwa i pół miesiąca. MHŻP ma być nowoczesnym multimedialnym centrum edukacji i kultury, które będzie przedstawiać dzieje narodu żydowskiego i jego kulturę tworzoną na ziemiach polskich przez tysiąc lat. Jesienią 2013 r. ma nastąpić uroczyste otwarcie muzeum - jednej z największych, najbardziej spektakularnych i najbardziej "opornych" w ostatnich dziesięcioleciach inwestycji w kulturę w Polsce. Funkcję pełnomocnika MHŻP Dąbrowski łączy z byciem dyrektorem naczelnym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (...)

JOANNA KULIG

KOBIETA I ŚPIEW

W "Hansel i Gretel: Łowcy czarownic" (na ekranach 8 lutego) zagrała epizod. Jednak to epizod w hollywoodzkim filmie z budżetem 60 min dolarów i gwiazdorską obsadą. A partnerowała już Ethanowi Hawke'owi w "Kobiecie z Piątej Dzielnicy" Pawła Pawlikowskiego i Juliette Binoche w "Sponsoringu" Małgorzaty Szumowskiej. Polska prasa odnotowała, że aktorka znalazła się w rankingu 15 najbardziej pociągających kobiet kina 2012 r. w "San Francisco Chronicie". Jednak jej prawdziwą wizytówką są role. Joanna Kulig to jedna z najgłośniejszych (także międzynarodowo) młodych aktorek polskiego kina.

Dziewczyna z beskidzkiej miejscowości Muszynka ma na swoim koncie występy w Starym Teatrze, role m.in. w "Środzie, czwartku rano", niemieckim "Zagubionym czasie", "Maratonie tańca". Ale również recitale - skończyła wydział wokalno-estradowy krakowskiej PWST. W grudniu wzięła udział m.in. w koncercie "Freedom Bell" z okazji 60-lecia Radia Wolna Europa. W nowym roku myśli o wydaniu własnej płyty i powrocie do teatru z większym projektem. W styczniu będzie można ją także zobaczyć we współprodukowanym przez TVP i BBC serialu "Szpiedzy w Warszawie" (...)

DOROTA MASŁOWSKA

WCIĄŻ NA PRZEKÓR

Podobno dobra książka to tylko połowa sukcesu, drugą połową jest pisarz. Dorota Masłowska ilustruje to zjawisko jak mało kto. Nie tylko pisze świetną literaturę, lecz także magnetyzuje swoją osobowością. Czytelnicy często chętniej niż na jej wymagające książki rzucali się na wywiady z autorką. Wydawnictwo Literackie wiosną 2013 r. opublikuje wywiad rzekę autorstwa Agnieszki Drotkiewicz z najsłynniejszą polską pisarką młodego pokolenia. Prawdopodobnie Masłowska, laureatka Nike, po raz kolejny zadziwi, bo to jej specjalność. Po "Wojnie polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwona" i "Pawiu królowej" napisała dwa dramaty - "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" i "Między nami dobrze jest". Umocniła w ten sposób swoją pozycję autorki, która potrafi napisać wszystko. Po premierze najnowszej powieści - "Kochanie, zabiłam nasze koty" - wydanej w 2012 r., mówiła: "Przede wszystkim ważne jest chronienie swojej niezależności, gotowość do niepodobania się". Masłowska jest uodporniona na krytykę. "Lubię siebie samą stawiać pod ścianą" - twierdzi. Zobaczymy, czy zapędzi ją tam również Agnieszka Drotkiewicz (...)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji