Artykuły

Internet. Maciej Nowak w Gedanopedii

Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które ma swoją internetową encyklopedię poświęconą miastu. Najpierw ukazała się w wersji papierowej, teraz trafiła do internetu. Do Gedanopedii każdy może dodać własne hasło - jego poprawność sprawdzą redaktorzy, którzy pracowali nad wersją drukowaną.

Encyklopedia w wersji drukowanej ukazała się w listopadzie ubiegłego roku, prace nad nią prowadziła Fundacja Gdańska. Tworzyło ją przez trzy lata około dwustu autorów pod kierownictwem profesora Błażeja Śliwińskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. W papierowej encyklopedii udało się zamieścić blisko cztery tysiące haseł. Swoje miejsce mają w niej ważni mieszkańcy (nie tylko urodzeni w Gdańsku, ale w różny sposób związani z miastem), zabytki, współczesne budowle (np. stadion PGE Arena), znalazły się tu również hasła poświęcone konkretnym tematom np. gdańskim katom czy wydarzeniom - takim jak strajki sierpniowe. Pierwszy nakład encyklopedii - 14 tysięcy egzemplarzy - rozszedł się jeszcze w ubiegłym roku, dodrukowano wówczas kolejne trzy tysiące książki.

Od kilku dni encyklopedię czytać można również w internecie. Gedanopedia przypominać ma Wikipedię. Każdy będzie mógł zgłosić błąd lub dodać własne hasło - jego poprawność sprawdzą redaktorzy, którzy przygotowywali wersję papierową.

- Na razie jest to wersja testowa, niektóre moduły - takie jak dodawanie nowych haseł czy informowanie o błędach, nie są jeszcze aktywne - tłumaczy Marta Szadowiak, koordynator biura prasowego Encyklopedii Gdańskiej. - Nie znaczy to jednak, że nie można brać udziału w pracach nad encyklopedią. Swoje propozycje i uwagi można przysyłać e-mailowo, na adres: info@fundacjagdanska.pl. Od początku stycznia dostajemy już e-maile od czytelników dotyczące treści.

Czytelnicy Encyklopedii Gdańskiej zauważyli już w drukowanym wydawnictwie brak pewnych haseł, np. poświęconych Kaszubom. W internetowej wersji znaleźć można Danutę Wałęsę, lecz osobnego hasła nie ma Lech Wałęsa. Podobnie jest w przypadku Krystyny i Stefana Chwinów. W Gedanopedii przeczytamy za to o prezydencie Lechu Kaczyńskim, byłym przewodniczącym "Solidarności" Marianie Krzaklewskim, byłym dyrektorze teatru Wybrzeże Macieju Nowaku, muzyku Leszku Możdżerze czy aktorze Michale Juszczakiewiczu. Przy szukaniu niektórych haseł trzeba pamiętać o odpowiednim nazewnictwie - most wantowy to w encyklopedii "Most III Tysiąclecia im. Jana Pawła II", a bazylika mariacka - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

- Cały czas pracujemy nad wersją internetową, każdego dnia dodawane są nowe hasła i poprawki - zapewnia Marta Szadowiak. - Większość haseł z wydania papierowego trafiła już do Gedanopedii, pozostałe pojawiać będą się na bieżąco. Z czasem wersję internetową uzupełnimy też o dodatkowe ilustracje, pliki dźwiękowe i tabele.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji