Artykuły

Warszawa. Sto lat Polskiego

Teatr Polski obchodzi w styczniu 100 lat swego istnienia, a jego działalność zainaugurował 29 stycznia 1913 roku Arnold Szyfman premierą "Irydiona" Zygmunta Krasińskiego.

Odbyła się w nowoczesnym gmachu, wybudowanym w niespełna rok, według projektu architekta Czesława Przybylskiego. Tym samym potwierdziła swą żywotność rozwijająca się pod zaborami kultura polska. W Teatrze Polskim pracowali najwybitniejsi reżyserzy i aktorzy, jak Leon Schiller, Maria Przybyłko-Potocka, Maria Dulęba, Stanisława Wysocka, Stefan Jaracz, Kazimierz Junosza-Stępowski, Aleksander Zelwerowicz, Mieczysława Ćwiklińska, Jadwiga Smosarska, Jan Kreczmar, Elżbieta Barszczewska, Nina Andrycz, a później Tadeusz Fijewski, Tadeusz Łomnicki i wielu innych wybitnych artystów. Arnold Szyfman w okresie międzywojennym kształtował wszechstronny repertuar. Obok popularnych sztuk obyczajowych i komediowych, które przynosiły dochód, wystawiał klasykę polską i zagraniczną, w tym wielkie przedstawienie "Dziadów" w reżyserii Leona Schillera.

Nic więc dziwnego, że obecny dyrektor TP Andrzej Seweryn dokładnie sto lat później chce zmierzyć się z "Irydionem", którego uroczyste premierowe przedstawienia odbędą się 29 i 30 stycznia. Tytułową rolę zagra młody aktor Krzysztof Kwiatkowski. Jubileuszowy rok przy ulicy Karasia przebiegać będzie pod znakiem polskiego repertuaru. 9 marca odbędzie się premiera "Zemsty" Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, 18 kwietnia zostanie zaprezentowane "Quo vadis" według Henryka Sienkiewicza w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, a 9 czerwca dojdzie do prapremiery nowej sztuki Sławomira Mrożka "Karnawał" w reżyserii Jarosława Gajewskiego. Po wakacjach, 21 września, odbędzie się premiera muzycznego spektaklu "Listy na wyczerpanym papierze" w reżyserii Leny Frankiewicz, przedstawienia opartego na korespondencji Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Na 9 listopada zaplanowano premierę "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Niezależnie od wydarzeń premierowych w TP w roku jubileuszowym odbędą się rozmaite gościnne występy i seminaria na temat historii teatru. Od dnia jubileuszu 29 stycznia patronem teatru zostanie jego założyciel i wieloletni dyrektor Arnold Szyfman.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji